Kineski građevinari osvajaju Evropu
Jedna kineska državna firma dobila je posao izgradnje dela autoputa između Varšave i Lođa u Poljskoj, što je prvi javni građevinski projekat za Kineze u Evropskoj uniji.
Ovaj ugovor je uznemirio građevinare u EU, navodi nemački radio "Dojče vele“, koji se plaše da bi njihove kineske kolege mogle ubrzo dobiti nove ugovore u Uniji, što bi značilo manje posla za evropske graditelje.
"Na pola puta između Varšave i Lođa bageri uveliko kopaju, a u planu je da autoput bude gotov već 2012. godine“, izjavio je Gu Ling, zamenik šefa kineskog državnog građevinskog koncerna "Kovek", koji izvodi radove. Sami radnici na auto-putu imaju ugovor sa jednim poljskim građevinskim preduzimačem, pa ni ne znaju za koga rade.
"Ja radim za Kineze? O tome nisam znao baš ništa, ja ovde samo radim svoj posao", rekao je jedan bagerista.
Ugovor s "Kovekom" je uznemirio poljske građevinske firme, jer Kinezi rade veoma jeftino. Stoga su se javile i sumnje u kvalitet njihovog rada. Umeju li oni uopšte da naprave put po evropskim standardima?
Kineski most preko Dunava kod Zemuna
Kineski građevinari ušli su i na srpsko tržište. Tako je čelična konstrukcija za novi beogradski most preko Ade Ciganlije stigla iz Kine, odakle je nedeljama putovao. Čeličnu konstrukciju je u dalekoj kineskoj provinciji Hebei izradila firma "China Railway Shanhaiguan Bridge Group”. Most preko Dunava, između Zemuna i Borče, trebalo bi da počne da se gradi u septembru, a kineska firmaCRBC (Cina Road and Bridge Corporation) je dobila posao kao glavni graditelj i investitor. |
Deo autoputa koji grade Kinezi dug je 50 kilometara. Za to su tražili 340 miliona evra, što je senzacionalno niska cena. Ta ponuda je bila dvostruko manja od troškova koje je predvideo poljski Generalni direktorat za gradnju puteva.
"Za saradnju sa 'Kovekom' smo se odlučili zato što je ta firma ponudila najnižu cenu i zato što pružaju dobre garantije da će radovi biti završeni u predviđenom roku", izjavio je Marcin Hadaj iz poljske građevinske agencije. "Siguran sam da će i poljske firme sniziti cene, umesto da ih podignu", rekao je on.
I na evropskom nivou, aktivnosti kineskih firmi se budno prate. Frank Kelenbah iz Evropskog građevinskog saveza u Briselu navodi da postoji osnovana sumnja da je ovako niska cena bila moguća samo zahvaljujući potpori države.
Jerži Frankil, koji kineskim firmama već tri
godine pomaže pri učestvovanju na konkursima u Poljskoj, vidi obrnutu diskriminaciju.
"U Vroclavu smo učestovali na konkursu za izgradnju stadiona i bili diskvalifikovani iz zaista čudnih razloga. Na konkursu za izgradnju stadiona u Gdanjsku smo propali jer smo tražili najviše. Dakle, nije tačno da Kinezi uvek dolaze sa damping-cenama. Njihova ponuda je uvek korektno iskalkulisana", kaže on.