Nemačke kompanije u Beogradu traže partnere iz regiona
Dan dobavljača Zapadnog Balkana okupiće u Beogradu 31. maja, u hotelu Crowne Plaza, 142 kompanije iz celog regiona, od Slovenije do Albanije, izjavio je predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež.
Kako je saopšteno, ovo je treća nemačka inicijativa za pronalaženje dobavljača u regionu Zapadnog Balkana, a nakon skupa u Minhenu prošle godine, i Dortmunda godinu dana ranije, PKS zajedno sa Nemačkom privrednom komorom i Udruženjem za upravljanje materijalima i logistiku, predstaviće 24 nemačke kompanije koje traže partnere iz regiona.
- Uspeli smo da dovedemo dobavljače iz zemlje i regiona u Beograd, a na skupu će 142 kompanije iz celog regiona, od Slovenije do Albanije, kao i 50 kompanija iz Srbije moći da se povežu i predstave svoje firme - ističe Čadež.
On kaže da je ovaj skup ujedno i transfer znanja, te da je selekcija koju su nemačke firme obavile bila stroga, ali da upravo to, kaže, omogućava da naše firme uđu u "prvu svetsku biznis ligu".
Pročitajte još:
* Srpski i libanski privrednici u zajedničkim aktivnostima
* Poseta delegacije "Dubai eksporta" i bilateralni razgovori privrednika
- Više od 400 kompanija prijavilo se na poziv PKS za dobavljače, a selekcija je bila stroga od strane Nemaca, tako da je prošla svaka treća prijavljena kompanija. Kada ispunite te procedure, kontrolu kvaliteta, kvalitet proizvoda, koju Nemci traže, onad ste praktično savladali nauku izlaska na veliko tržište i možete da budete konurentni sa bilokim na svetu - kaže Čadež i objašnjava da Komora godinama organizuje Dan dobavljača u ražličitim oblastima, od tekstilne do elektro i prehrambene industrije.
Nemačke kompanije su ovog puta zainteresovane, pretežno za dobavljače iz sektora metaloprerade, proizvodnje delova za autoindustriju, prerade plastike i drugo.
Čadež je istakao da su srpska preuzueća sposobna da proizvedu kvalitetan proizvod, a ono gde je nedostatak, kaže, jesu procedure, procesi kontrole kvaliteta, procesi unutar proizvodnje.
On je rekao da Nemci uglavnom daju specifične zahteve o tome kakav im je proizvod potreban, sa svim crtežima i detaljima, nakon čega kompanija pita da li to dobavljač može da uradi, a potom, proveravaju procedure u fabrici i ako to sve to prođe, kaže, dolazi do razgovora.
Na skupu je plan da se održi i oko 300 B2B sastanaka, odnosno, ugovorenih pojedinačnih susreta privrednika.
Srbija će se predstaviti sa 50 firmi, Bosna sa 36, Hrvatska sa 21, Makedonija sa sedam, Albaniju će predstaviti tri firme, sa Kosova će doći predstavnici dve kompanije a iz Crne Gore tri preduzeća.
Saradnja PKS sa nemačkim Udruženjem za logistiku i nabavke (BME) koje okuplja oko 9.000 kompanija kojima naše firme mogu biti dobavljači, od neprocenjivog je značaja i pruža ogromne mogućnosti za našu privrede, kažu u Komori.