NBS jednim klikom poslala 175.000 evra - prevarantu
Narodna banka Srbije je žrtva sajberkriminala - 175 hiljada evra završilo je na računu sa lažnog mejla.
IT stručnjaci objašnjavaju da 100-procentna zaštita na mreži ne postoji, ali da postoje brojne mere kojima se takve prevare mogu sprečiti.
Pecao prevarant i upecao NBS...liči na početak nekog vica, ali prestaje to da bude kada je jednim klikom NBS ispunila želju vrednu 175 hiljada evra i nasmejala samo jednu osobu.
"U ovom trenutku nismo u stanju da Vam pružimo bliže informacije u cilju neometanog vođenja istrage. NBS je blagovremeno obavestila nadležne organe o tome da je određenim aktivnostima došlo do pokušaja da se izvršenjem krivičnih dela nanese materijalna šteta Zavodu za izradu novčanica i kovanog novca u Topčideru koji posluje u sklopu Narodne banke Srbije, a povodom plaćanja po osnovu faktura inodobavljaču", saopštili su iz NBS.
I dok NBS negira da je pretrpela sajber-napad, priča ide ovako: hologramska folija koja se koristi u zaštiti novčanica i dokumenata kupljena je uplatom na račun u poljskoj banci. Međutim, imejl sa tim uputstvima NBS nije dobila od kompanije sa kojom inače sarađuje, već od prevaranta koji je iskoristio imejl dobavljača, ali je u adresi promenio jedno slovo, pa je novac završio samo na njemu poznatom mestu.
- Ako imate klijente i saradnike sa kojima imate poverljivu poslovnu komunikaciju morate da vodite računa i uvek proverite da li je sve to autentično i jedna od preporuka da ručno kucate linkove. I naravno postoji tehnološka zastita - softveri koji umeju da prepoznaju neke šablone skeniranjem mailova - kaže Ivan Jelić IT stručnjak.
Tzv. fišing prevara nije ništa novo. NBS prošla je daleko bolje nego recimo centralna banka Bangladeša koja je prošle godine preko mreže opljačkana za 81 milion dolara.
Samo u poslednje tri godine šteta od internet prevara iznosi 5,3 milijardi dolara. Prevareni subjekti su u proseku gubili 218 hiljada dolara.
- Stopostotna zaštita ne postoji i tu internet i informacione tehnologije nisu ništa drugačije od realnog života, ali u zavisnosti od toga kakve korake za prevenciju preduzimate i kako sebe i zaposlene edukujete smanjićete šanse da se nešto loše desi - kaže Jelić.