"Srbija izašla iz recesije"
Direktor Republičkog zavoda za statistiku Dragan Vukmirović izjavio je danas da najnoviji statistički podaci potvrđuju da je Srbija izašla iz recesije, navodeći da je rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u prvom kvartalu ove godine, u poređenju sa istim lanjskim periodom, iznosio 0,6 odsto, a u odnosu na poslednje tromesečje 2009. godine 0,8 procenata.
BDP raste jer je i industrijska proizvodnja u prvih pet meseci ove godine uvećana za 5,4 odsto, u odnosu na isti lanjski period, naveo je Vukmirović.
Da je Srbija na putu oporavka pokazuje i spoljno-trgovinska razmena, rekao je direktor RZS i precizirao da je u prvih pet meseci ove godine trgovina sa inostransvom povećana 9,3 odsto, izraženo u dolarima, a u evrima sedam procenata, pri čemu je izvoz porastao 20 odsto (u dolarima), dok je uvoz uvećan po stopi od četiri odsto.
To je dovelo do smanjenja deficita spoljne trgovine za 11,4 odsto u ovom periodu i do veće pokrivenosti uvoza izvozom, naglasio je Vukmirović.
NS: Teško bolesna ekonomija
Nova Srbija smatra da je stanje u ekonomiji toliko teško da se više ne može govoriti o opasnosti da će biti još gore, upozorio je danas direktor te partije Borislav Borović i založio se za "precizne i filigranski tačne terapije". "Srpska ekonomija je težak bolesnik koga moramo da lečimo preciznim i filigranski tačnim terapijama", rekao je Borović tokom akcije NS "Jedino što u Srbiji konstantno raste je evro". Borović je napomenuo da je kurs evra iz jula 2008. godine od 74 dinara za dve godine porastao na 105, kao i da je za "bezuspešnu odbranu dinara" od stranih kredita potrošeno dve i po milijarde evra.
|
Posmatrano po sektorima, u maju je vađenje rude i kamena uvećano 10 odsto, a poslovna aktivnost u prerađivačkoj industriji je bila u porastu za bezmalo osam procenata.
Proizvodnja i distribucija električne energije je porasla 1,8 odsto, iako obično više raste u ovom periodu godine, a jedan od razloga što se to nije dogodilo su i nepovoljne vremenske prilike za rad hidrocentrala, naveo je Vukmirović.
Najveći pad je zabeležen u građevinarstvu, zatim u ugostiteljstvu i hotelijerskim uslugama, a najmanji u trgovini, kazao je Vukmirović i predočio da je osnovni razlog za to mala tražnja.
I stopa nezaposlenosti povećana je u prvih pet meseci za 3,6 odsto u odnosu na pošlu godinu i sada iznosi 19,2 odsto, rekao je on objašnjavajući da, ipak, tržište radne snage reaguje malo sporije na pozitivne tendencije u privredi.
Što se tiče zarada zaposlenih, Vukmirović je ocenio da one manje-više stagniraju, jer beleže blagi rast od dva procenta u odnosu na prethodnu godinu.
Komentarišući medijske napise da su zarade u Srbiji najmanje u Evropi, Vukmirović je objasnio da su prosečne zarade u našoj zemlji realno za oko 10 odsto veće nego što se to prikazuje i objasnio da se u Makediniji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj koriste drugačije metodologije obračuna, zbog čega se stvara privid da su tamo zarade veće nego što stvarno jesu.
Vukmirović je najavio da će RZS ove godine, kad je reč o kretanju cena na malo, možda poslednji put, objavljivati taj indeks, jer se takav način prikazivanja kretanja cena u Evropi više ne primenjuje, a umesto toga biće objavljivan indeks potrašačkih cena koji će se publikovati polovinom svakog meseca.
"Imamo sada situaciju da je praktično taj indeks potrošačkih cena za maj mesec, objavljen 15. maja, iznosio 1,4 plus, dok junski indeks cena na malo ukazuje da nije bilo promena", kazao je on i nagovestio da će za petnaestak biti objavljen indeks potrošačkih cena za jun.
U komentaru na kretanje inflacije, Vukmirović je rekao da cene nisu toliko rasle koliko su mnogi očekivali zbog poskupljenja energenata i rasta kursa, jer na cene ne utiče samo cena energenata i kurs dinara.
"Utiče (na cene) i kupovina moć, ponuda i tražnja, kupovne navike korisnika", kazao je on i dodao da su neki proizvođač i trgovci deo poskupljenja odlozili, čekajući da dođe bolje vreme, jer će tad zarade biti veće."