Zelena energija prva onlajn platforma za trgovinu biomasom - 19. digitalni servis PKS
Privredna komora Srbije promovisala je danas novu digitalnu uslugu - prvu onlajn platformu za trgovinu biomasom u Srbiji, web portal "Zelena energija"(zelenaenergija.pks.rs), sa ciljem da se uspostave standardi u ovoj oblasti, unapredi i poveća trgovina, i objedini ponuda. Do kraja godine preko portala trebalo bi da se obavljaju i finansijske transakcije.
Portal je deo Projekta "Smanjenje barijera za ubrzani razvoj tržišta biomase u Republici Srbiji", koji se finansira iz sredstava Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF), a realizuju ga PKS, UNDP, Ministarstvo rudarstva i energetike i Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije. U okviru portala omogućena je prva onlajn trgovina u Srbiji različitim vrstama biomase, a do kraja godine trebalo bi da se obavljaju i finansijske transakcije. Portal „Zelena energija" kreiran i kao informacioni portal koji sadrži vesti o obnovljivim izvorima energije i energetskoj efikasnosti, zakone, podzakonske akte, propise, standard, kao i nadležnosti institucija, projekte i izvore finansiranja, ali i stručne radove i baze učesnika na tržištu, oglase i druge informacije važne za poslovanje u Srbiji u tom sektoru.
Miroslav Miletić, potpredsednik Privredne komore Srbije, rekao je da je ovo prva onlajn platforma za trgovinu biomasom u Srbiji i regionu, ali i jedna je od malobrojnih u Evropi. Podseća da je portal "Zelena energija" deo projekta digitalizacije usluga PKS-a i da je to 19. digitalni servis komore.
- Digitalizaciju usluga postavili smo kao jedan od ključnih prioriteta jedinstvenog komorskog sistema i za nepunih godinu dana od uvođenja prvih elektronskih servisa u tome smo postali lider u regionu - istakao je Miletić.
Portal Zelena energija koristan je alat za razvoj tržišta biomase, koje u Srbiji praktično ne postoji ili se najvećim delom odvija u sivoj zoni, dok biomasa predstavlja 65 odsto ukupih potencijala za razvoj energije iz obnovljivih izvora.
- Onima koji će ubuduće trgovati biomasom i energentima iz biomase - potencijalnim korisnicima portala i potencijalnim učesnicima ovog tržišta, a reč je o više od 2.000 aktivnih kompanija sa gotovo 27.000 zaposlenih i prometom od 27,5 milijardi dinara u prošloj godini, onlajn baza ponude i tražnje omogućiće brže pronalaženje relevantnih partnera i pouzdane informacije o proizvodima, proizvođačima i kupcima - objasnio je potpredsednik PKS.
Miletić očekuje da će postojanje ovakve baze znanja ubrzati i u narednom periodu uvećati investicije u ovoj oblasti, što je posebno važno jer je od 2,3 milijarde evra očekivanih investicija u obnovljive izvore do 2020 godine, za sada realizovano tek oko 10 odsto.
Miloš Banjac, pomoćnik ministra rudarstva i energetike ukazao je da potencijal obnovljivih izvora energije u Srbiji nije dovoljno iskorišćen i da je prioritet Vlade da se u narednom periodu više koriste kako bi se dostigao plan da njihov udeo u bruto finalnoj potrošnji dostigne 27 odsto.
Predstavnik UNDP-a Žarko Petrović kazao je da već nekoliko godina taj program Ujedinjenih nacija za razvoj, uspešno sprovodi projekte oko obnovljivih izvora energije u Srbiji, podsetivši da su PKS i UNDP u 2015. potpisali sporazum o dodeli granta za razvoj i uspostavljanje veb portala za obnovljive izvore energije. Najavio je dalju podršku UNDP ovakvim programima.
Portal "Zelena energija" treba da pomogne u izgradnji i podizanju kapaciteta u oblasti obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti, unapredi konkurenciju i poveže učesnike na tržištu biomase - investitore, projektantske kuće, izvođače radova, distributere opreme, banke, vladin i civilni sektor. Portal i prateće platforme omogućiće kupcima biomase da obezbede pouzdanije snabdevanje, a prodavcima da pristupe širem tržištu i lakše reše pitanje neprodatih zaliha.