Sajam privrede u Mostaru važna karika regionalne saradnje
Štand srpske privrede na Međunarodnom sajmu u Mostaru posetili su predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Crne Gore Filip Vujanović, hrvatski premijer Andrej Plenković i članovi predsedništva BiH Mladen Ivanić i Dragan Čović. Nastup srpskih kompanija organizovala je Privredna komora Srbije.
Međunarodni sajam privrede u Mostaru prerastao je u nezaobilaznu tačku regionalne saradnje, jer su privrednici prepoznali značaj povezivanja i zajedničkih aktivnosti, ocenio je Marko Čadež, predsednik PKS koji predvodi privrednu delegaciju na sajmu u Mostaru.
- Svesni smo da su naša tržišta mala i da moramo da nađemo put da kompanije sarađuju, ne samo kroz međusobnu trgovinu, već da izlaze zajedno na druga tržišta, da investiraju, sklapaju poslove i osnivaju zajedničke holdinge i preduzeća - rekao je Čadež.
Predsednik PKS istakao je da je prisustvo na sajmu predsednika Crne Gore, premijera Hrvatske i Srbije dalo pozitivan signal jačanju regionalnih privrednih veza, što je prioritet i privrednih komora regiona.
Čadež je podsetio da je Komora na sajam u Mostar dovela 50 kompanija, tri puta više nego prošle godine, kao i da je prisutno 11 firmi namenske industrije, koje nastupaju u hali namenjenoj toj privrednoj grani.
Tokom boravka u Mostaru predsednik PKS, sastao se sa predsednicima privrednih komora regiona okupljenih u Komorskom investicionom forumu Zapadnog Balkana u sklopu pripremnih aktivnosti za učešće na predstojećem Samitu o Zapadnom Balkanu u Trstu.
Na sastanku je postignuta načelna saglasnost predsednika komora zapadnobalkanske šestorke da se uđe u proces formiranja stalnog Sekretarijata Komorskog investicionog foruma u Trstu kao doprinos poslovne zajednice regiona Berlinskom procesu.
Čadež je u Mostaru uručio predsedniku Spoljnotrgovinske komore Bosne i Hercegovine (BiH) Brunu Bojiću Plaketu PKS za doprinos ekonomskoj saradnji u regionu.
Na sajmu u Mostaru koji se održava od 4. do 8. aprila, najviše firmi iz Srbije je iz agrobiznisa, a predstavljaju se i proizvođači opreme i alata, kao i preduzeća iz oblasti građevinarstva, tekstilne, mašinske, elektro i farmaceutske industrije, energetike i drugih privrednih grana koje imaju potencijal za jačanje saradnje sa zemljama regiona.
Poseban kvalitet ovogodišnjeg sajma u Mostaru je specijalizovana izložba u okviru mehanizma saradnje Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope na kojoj će proizvođači vina i vinogradarske opreme iz celog regiona promovisati svoj proizvodni program i objedinjenu vinsku ponudu radi zajedničkog nastupa na trećim tržištima sa fokusom na kineskom.
Sajam je okupio izlagače iz 30 zemalja, zemlja partner je Hrvatska, a manifestaciju prati više od 400 akreditovanih novinara.