Italijani proizvode obuću u Srbiji
Predstavnici nekih italijanskih firmi koje prozvode obuću žele da premeste celokupnu proizvodnju u Srbiju, kako iz proizvodnih pogona u Italiji, tako i iz nekih drugih zemalja, sa ciljem da se proizvodi plasiraju u Rusiju, rečeno je danas u Privrednoj komori Srbije.
Na sastanku sa proizvođačima obuće iz Srbije, predstavnik firme "FERAX internacional" koja zastupa nekoliko italijanskih firmi Đan Karlo Kampana, obrazložio je da je proizvodnja u Srbiji cenovno konkurentnija, postoji stručna radna snaga, a Srbija ima i sporazume o slobodnoj trgovini, koji omogućuju bescarinski izvoz u Rusiju i zemlje okruženja.
Predstavnici PKS su predočili da Srbija ima carinski sporazum i sa SAD, što takođe omogujuće slobodan plasman robe i na to tržište.
Kampana je rekao da se italjanske firme sve više internacionalizuju i usmeravaju prema rastućim tržištima istočne Evrope, s tim što žele da krenu od Srbije kao strateške zemlje, `pre svega zbog njenih odličnih odnosa sa Rusijom`.
Predstavnik italijanske firme "Eksbut" iz Poljske Pietro Čuli je rekao da to preduzeće postoji već 20 godina i da proizvodi 3.000 pari obuće dnevno, ali da Poljska više nije konkurentna zemlja.
Italijani su ukazali da pored proizvodnje gotovih cipela, nameravaju da u Srbiji pokrenu i proizvodnju delova obuće, kako bi zadovoljili izvozni zahtev da 51 odsto proizvoda mora da bude domaćeg porekla.
Interesovanje za saradnju sa Italijanima iskazale su tri knjaževačke firme, "Sabina", "Relaks" i "Plastomed", od kojih treća proizvodi đonove. Oni su ukazali da Knjaževac ima veliku tradiciju u proizvodnji obuće, da imaju radnu snagu i objekte, a neke firme i savremene mašine.
Saradnju sa Italijanima želi i vranjski "Mineks" koji proizvodi delove za obuću, "Sandra" iz Požarevca koja proizvodi visokomodne ženske cipele i namensku obuću za policiju i vojsku. Predstavnici dve novopazarske firme "Ceco lajn" koji pravi muške i "Borša" koja proizvodi ženske cipele ukazali su da preduzeća u tom gradu uglavnom uspešno posluju i izvoze.
Želju sa proizvodnu kooperaciju pokazao je i "Ukus" iz Kovačice, koji 70 odsto svoje proizvodnje izvozi, ali ima kapacitete za tri puta veću proizvodnju.