Srećković: Dijaspora treba da investira u Srbiju
Dijaspora šalje godišnje u Srbiju tri i po do četiri milijarde evra u vidu doznaka, ali su ta stredstava uglavnom namenjena potrošnji, mada bi bilo jako dobro da deo tog novca bude investiran u biznis, rečeno je danas na sednici Poslovnog saveta za dijasporu Privredne komore Srbije.
Ministar za dijasporu Srđan Srećković je, govoreći o odnosu sa dijasporom u ekonomskoj oblasti, rekao kako veruje da je u toku jedan "novi početak" i da se postavljaju zdrave osnove za privrednu saradnju koja treba da bude utemljena na obostranom interesu.
Treba da se klonimo onih starih "demagoških, kvazipatriotskih" poziva da dijaspora treba da pomaže Srbiju, rekao je Srećković, napominjući da dijaspora treba u Srbiji da radi, investira, da zarađuje i na taj način utiče na privredni razvoj.
Ministarstvo za dijasporu, rekao je Srećković, objaviće u tom cilju multimedijalni katalog sa ponudom konkretnih mogućnosti za investiranje u Srbiji, koji obuhvata skoro dvesto konkretnih projekata za ulaganje u 67 opština i gradova Srbije.
Srećković je ocenio da će priliv stranog kapitala zbog svetske ekonomske krize još neko vreme biti limitiran što dodatno daje na značaju investicijama iz dijaspore.
Govoreći o doznakama, Srećković je rekao da je Međunarodni monetarni fond procenio da će doznake migranata iz istočnevopskih zemalja biti smanjene u prošlog godini, ali da je srpska dijaspora ostvarila veći nivo novčanih transfera u Srbiju.
Predsednik Privredne komore Srbije Nebojša Bugarin naglasio je da je komora saradnju sa dijasporom bazirala na obostranom ekonomskom interesu, partnerskom odnosu i profitu kao zajedničkom cilju.
"Naročito u vreme ove svetske ekonomske krize, važno je da se naša dijaspora sa svim svojim potencijalima, što intenzivnije uključi u privredu Srbije i na taj način ubrza njen razvoj, ali i ostvari dobit za sebe", rekao je Bugarin.
Srećković i Bugarin potpisali su danas ugovor o saradnji ministarstva i PKS na projektu letnje prakse srpskih studenata iz inostranstva u kompanijama u Srbiji, kako bi se u ovo uključilo što više srpskih firmi, koji Ministarstvo za dijasporu realizuje zaredom tri godine