Skuplje gorivo zbog zaleđenog Dunava
Najtraženiji derivat benzin BMB 95 dostigao je u Srbiji cenu od 144,20 dinara (1,16 evra), što je za čak 11 dinara (0,08 evrocenti) više nego pre mesec dana.
Na rast cena benzina uticalo je smanjenje proizvodnje sirove nafte, što je uzrokovalo rast cena barela na svetskim berzama. Ipak, u Srbiji je rast cena benzina prouzrokovao i skuplji transport, pošto je na Dunavu led zaustavio saobraćaj i preusmerio ga na pruge i puteve.
Tako se evrodizel prodaje za 151,40 dinara (1,22 evra), a vozači koji žele dizel otporan na mraz plaćali su 156,40 dinara (1,26 evra) za litar.
Proteklih dana mirovala je jedino cena TNG (tečnog naftnog gasa), čija se cena kreće u rasponu od 77,40 dinara (0,62 evrocenta) do 80,50 dinara (0,64 evrocenta), mada na pojedinim pumpama ima značajnih odstupanja od ovih granica.
- Tačno je da je gorivo poskupelo. Skoro svo gorivo koje se doprema u Srbiju stiže železnicom, a to je neuporedivo skuplje. Stoga vozači plaćaju višu cenu - kaže za "Vesti" Boban Atanacković, predsednik Udruženja Nafta a. d, i dodaje da u Srbiji država ne propisuje cenu, pa tako svaka pumpa određuje svoju.
Cene goriva na svetskim berzama konstantno rastu, a ako se tome doda i jačanje evra, a pre svega dolara, jasno je da gorivo neće pojeftiniti ni kada se led na Dunavu otopi.
Kako kaže Atanacković, na visinu cene benzina u Srbiji utiču visoka zahvatanja države kroz poreze i akcize u iznosu od oko 60 odsto.
- Zbog toga građani Srbije, prvenstveno oni iz pograničnih područja, odlaze u Republiku Srpsku da natoče gorivo koje je tamo jeftinije. Slično rade i Hrvati koji takođe svoje rezervoare pune u BiH - navodi Atanacković.