Na pomolu naftni "rat" u 2017. godini
Cene nafte su se oporavile nakon oštrog pada uoči povećanja američke referentne kamate.
Investitori očekuju zaoštravanje situacije na tržištu "crnog zlata" u 2017. zbog planiranog smanjenja poizvodnje pre svega u članicama Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) i Rusiji.
Severnomorska sirova nafta "brent" za isporuke u februaru ojačala je za 45 centi, na 54,35 dolara za barel na trgovanju danas pre podne u 10,30 časova po Griniču, dok je američka „laka nafta WTI za januarske isporuke poskupela za 20 centi, na 51,24 dolara po barelu, izveštava Rojters.
Dolar je porastao na najviši nivo u 14 godina prema korpi drugih valuta, nakon što su američke Federalne rezerve podigle sinoć cenu zaduživajna prvi put u godinu dana.
Jači dolar pogadja potražnju za naftom, pošto poskupljuje ovaj energent, koji se inače trguje u američkoj valuti, kupcima koji koriste slabije nacionalne monete.
- Zbog jačanja dolara došlo je do rasprodaje, ali bi trebalo da ta slabost bude privremenog karaktera - rekao je Tamas Varga, viši tržišni analitičaru brokerskoj kući PVM Oil Asosijets u Londonu i dodao: "Tržište veruje u dogovor članiva i nečlanica OPEK-a".
Proizvođači obećali smanjenje proizvodnje
OPEK i drugi proizvodjači nafte predvodjeni Rusijom obećali su da će smanjiti proizvodnju za gotovo 1,8 miliona barela dnevno, u nastojanju da otklone globalnu prezasićenost ponude koja vrši depreciacioni pritisak na cena više od dve godine.
Australijska ANZ banka je saopštila da će tržište nafte ući u značajan deficit ponude u prvom tromesečju 2017. godine, ako OPEK i drugi proizvodjači srežu proizvodnju kao što je obećano.
- To će verovatno pogurati cene nafte znatno iznad 60 dolara po barelu početkom iduće godine - ocenili su analitičari iz ANZ banke.
Naftne kompanije nastavljaju da smanjuju troškove kako bi preživele uslove niskih cena, pokazuju podaci iz te industrije.
- Naredna gidina će biti treća po redu da naftaši smanjuju investicije, i to sada za 3,0 posto. Tri uzastopne godine smanjenja ulaganja vidjene su još jedino 80-ih godina prošlog veka - rekao je Odun Martinsen, potpredsednik u kompaniji Ristad Enerdži zadužen za usluge istraživanja na naftnim poljima.
Cene sirove nafte je u odredjenoj meri podržao i izveštaj o padu zaliha te sirovine SAD-u.
Američka Uprava za energetske informacije saopštila je da su komercijalne zalihe „crnog zlata“ u SAD prošle nedelje pale za 2,56 miliona barela na 483,19 miliona barela, dodaje Rojters.