Nema investicija na Beogradskoj berzi
Beogradska berza je suočena sa objektivnim nedostatkom investicija, što se izražava kroz smanjenu likvidnost i po merenju vrednosti prometa i po broju transakcija, izjavio je Tanjugu direktor operacionog istraživanja Beogradske berze Siniša Krneta.
On je rekao da su i globalna tržišta u ovom trenutku izložena nestabilnim uslovima poslovanja, a naročito evropska koja su poslednjih nedelja i meseci veoma ranjiva posle vesti o velikim krizama u pojedinim zemljama evrozone.
"Imajući u vidu da je Grčka članica evrozone, to se itekako odrazilo na vodeća evropska tržišta. Taj požar koji je nastao u Grčkoj otvorio je Pandorinu kutiju i preispitivanja u mnogim drugim slabijim ekonomijama Evropske unije", rekao je Krneta i dodao da, globalno ocenjujući tržište kapitala koje je "jako nepredvidivo", ne bi bilo realno očekivati da se situacija u skorije vreme stabilizuje.
On je podsetio da je u Srbiji u drugoj polovini 2009. godine zabeležen i određeni oporavak domaćeg tržišta koji je bio meren i vrednošću indeksa, ali i blagim oporavkom vrednosti prometa.
"Nažalost, geografski, ekonomski i politički nalazimo se u zoni koja nas je veoma brzo i lako svrstala u kategoriju rizičnih zemalja po pitanju investiranja u slučaju aktuelne grčke dužničke krize. Pripadamo regionu u kojem je kod mnogih investitora postavljeno pitanje da li Srbija očekuje posledice aktuelne krize", istakao je Krneta.
On je izrazio očekivanje da bi dolazak na Beogradsku berzu kompanija poput Telekoma, aerodroma "Nikola Tesla", NIS-a, čiji se početak trgovanja akcijama može očekivati u prvoj polovini jula, "osvežio" ponudu investicionih alternativa i dao dodatni impuls stranim investitorima kojima "srpsko tržište nije nepoznato, a koje danas samo posmatraju, ali još ne učestvuju".