Krah funte i evra, pobednik je dolar
Valutno tržište se još uvek nije smirilo nakon naglog pada funte početkom meseca, a investitori na finansijskim tržištima se već pripremaju na nove veće pomake.
Oni bi se mogli dogoditi već ove nedelje a mogle bi ih izazvati važne ekonomske vesti kojih će narednih dana biti natprosečno mnogo, ocenjuje Admiral markets.
Britanska funta
Tokom vikenda su već počele da se pojavljuju političke vesti koje bi mogle negativno da utiču na kurs funte. Nemačka kancelarka Merkel izjavila je da Ujedinjeno Kraljevstvo nakon napuštanja EU neće dobiti pristup jedinstvenom tržištu ako ne prihvati i slobodu kretanja ljudi, koja se Britancima ne sviđa zbog prevelikog talasa useljavanja. Takođe, tokom vikenda britanska premijerka Tereza Mej požalila se na monetarnu politiku britanske centralne banke, na što joj je guverner Mark Karni javno odgovorio da mu se ne meša u posao. Navedene vesti povećavaju strah od negativnog uticaja Bregzita na britansku ekonomiju i već su uzrokovali dodatni pad ionako slabe funte, koja se prema dolaru nalazi na 30 - ogodišnjem minimumu.
Tokom nedelje nadležne institucije objaviće podatke o stopi inflacije, broju novih nezaposlenih osoba i potrošnji u Britaniji za prethodni mesec. Ukoliko se ispostavi da se strah po pitanju Bregzita negativno odražava na privredna kretanja, funta bi mogla dodatno pasti, a ukoliko objavljeni podaci budu bolji od očekivanja, investitori na valutnom tržištu bi mogli zaključiti da je njeno slabljenje bilo preterano. U tom slučaju bi ponovo počeli kupovati britansku valutu, s ciljem ostvarivanja profita pri novom talasu jačanja do kojeg će pre ili kasnije doći.
Evro
Nakon više od godinu neuobičajeno stabilnog kursa u odnosu na američki dolar i kineski juan, poslednjih desetak dana kurs evra počeo je naglo da pada i sad se nalazi pri dnu raspona u kojem se kretao poslednjih meseci. Razlog za slabljenje evra je isti kao i kod funte - strah od većih negativnih posledica Bregzita na ukupnu evropsku ekonomiju, ali i očekivanje da će američka centralna banka u decembru nastaviti dizati kamatne stope, što će uzrokovati prebacivanje kapitala iz Evrope u SAD, pri čemu će evropska valuta slabiti.
Događaj koji bi mogao potvrditi padajući trend biće redovni sastanak Veća guvernera Evropske centralne banke na kojem se odlučuje o visini kamatnih stopa i planovima banke za budućnost. Investitori verovatno očekuju zvaničnu potvrdu nastavka programa ubrizgavanja 80 milijardi evra mesečno u finansijski system, nakon što su se nedavno pojavile glasine da bi uskoro moglo doći do smanjivanja iznosa. Vest o nastavku programa bi verovatno uzrokovala dodatno slabljenje evra.
Američki dolar
Ova valuta ima status svetske rezervne valute, te joj vrednost za razliku od ostalih valuta može rasti čak i kada se pojavljuju problemi vezani uz globalnu privredu. Strah po pitanju Bregzita uzrokovao je rasprodaju i britanske funte i evra, a najveći deo kapitala prebačen je upravo u američki dolar koji je percipiran sigurnim utočištem u nesigurnim vremenima. Dodatan razlog za jačanje dolara je sve veći broj investitora koji su uvereni da američka centralna banka uskoro podiže kamatne stope, te zbog toga već kupuju dolar s ciljem ostvarivanja profita na jačanju ove valute.
Analitičari Admiral Marketsa takođe smatraju da bi američki dolar mogao u odnosu na evro dodatno ojačati idućih meseci. Kada je u pitanju britanska funta, pad od 30 odsto u poslednje dve godine je verovatno preteran, te ne treba očekivati značajnije dodatno sljabljene sa sadašnjeg nivoa.