Za šta se spremaju: Kina tajno skladišti ogromne količine nafte
Kina, prema nezvaničnim informacijama, tajno kupuje i skladišti ogromne količine nafte pa zbog toga, američki stručnjaci smatraju da bi rezerve nafte u toj zemlji mogle da budu neka vrsta džokera na tržištu, i da bi Kinezi sada mogli da utiču na svetske cene "crnog zlata".
Do tog zaključka se došlo analizom snimaka i praćenjem aktivnosti - otvaranja i zatvaranja poklopaca rezervoara, koje je objavila američka kompanija "Orbital insajt".
Sporno je to što Peking zvanično iznosi znatno manje brojke. Uvoz nafte u Kinu oborio je nove rekorde početkom ove godine. Otprilike do juna, obim isporuka je povećan za 16 odsto nego prethodne godine.
Na satelitskim snimcima zabeleženi su rezervoari za skladištenje nafte dosad nepoznati međunarodnim organizacijama. Američki analitičari ističu da je krajem 2014. godine Kina imala 2.100 komercijalnih i strateških naftnih rezervoara, koji mogu da prime 900 miliona barela. To je četiri puta više od broja rezervoara koji su zavedeni u bazi podataka "Tank terminals".
Pritom, ističu analitičari "Orbital insajta", ne isključuje se mogućnost da postoje još i podzemni rezervoari, a takođe u zemlji se aktivno nastavlja i izgradnja novih skladišta. Prema proračunima američke kompanije, zalihe nafte u Kini su u maju ove godine iznosile 600 miliona barela, dok su Kinezi "prijavili" samo 287 miliona barela, što pokriva 36 dana uvoza nafte.
To znači da bi naftne zalihe Kine mogle da budu približno jednake rezervama SAD. SAD mogu 150 dana da izvoze naftu koristeći samo komercijalne zalihe. Prema podacima američke Uprave za energetske informacije, sada se u američkim rezervoarima i skladištima nalazi 522,5 miliona barela sirove nafte.