Dojče banka postaje turska?
Savetnik turskog predsednika za ekonomska pitanja Jigit Bulut predložio je Redžepu Tajipu Erdoganu da bi Turska trebalo da kupi Dojče banku.
Niska cena akcija je dobra prilika za kupovinu, što bi Tursku uzdiglo do pozicije značajnog igrača na međunarodnim finansijskim tržištima, citira ovu priču američka agencija Blumberg.
Bulut je Erdoganu poručio na Tviteru: "Da li bi vas učinilo srećnim kada bi Dojče banka postala Turska banka?"
Po mišljenju ovog savetnika, Turska mora da iskoristi ekonomske probleme u Evropi kako bi osigurala akcije u velikim kompanijama.
Samo nagađanja
Posle rekordnog pada vrednosti akcija od 10,18 evra početkom nedelje, akcije Dojče banke se oporavljaju i njihova vrednost raste. Ulagači su reagovali sa olakšanjem na vest da posrnulom institutu, prema proceni savezne vlade, nije potrebna državna pomoć. Ministar finansija Volfgang Šojble je potvrdio preko svog portparola da Savezna vlada ne sprema nikakav plan za spasavanje Dojče banke i nazvao je to spekulacijama.
Kao jedno od sredstava u tim nastojanjima, Ankari može da posluži novoosnovani državni investicioni fond. Premijer Jildirim je jedan takav najavio u julu, koji bi osigurao atraktivna sredstva za tursku državu.
Američki Blumberg međutim sumnja da li je Dojče banka sa svojim aktuelnim problemima - Turskoj uopšte interesantna za preuzimanje. Neki analitičari smatraju da državni fond još nije zaživeo, a osim toga i turske banke imaju dovoljno problema za rešavanje, zbog čega bi integrisanje nemačkog finansijskog instituta bilo veoma kompleksno.
Za Dojče banku ovo ne bi bilo novina, jer već danas je oko 44 odsto kapitala te banke u stranom vlasništvu. Najveći udeo ima američki hedž fond Blek Rok sa 5,76 procenata.