Rusija bolje trgovala sa žitom, nego sa naoružanjem
Nakon raspada SSSR poljoprivreda u Rusiji se nalazila u agoniji. Investitori su izbegli da ulažu u agrarni sektor. Od 1992. godine Rusija je izgubila oko 35 miliona hektara obradive zemlje što se može uporediti sa površinom Nemačke, navodi nemački "Špigl".
Međutim, poljoprivreda u Rusiji doživljava izuzetan rast, piše nemački list i 2014. godine situacija se menja.
- U poslednje vreme udeo poljoprivrede u ruskoj ekonomiji je porastao, uprkos svetskoj tendenciji. Prošle godine Rusija je po prvi put zaradila na izvozu poljoprivrednih proizvoda više nego na prodaju naoružanja - piše list.
Jedan od razloga ovakvog buma postao je embargo na izvoz proizvoda iz Evrope. Najbolji pokazatelji su zabeleženi u onim oblastima agrarnog sektora koji su već davno izašli na svetsko tržište.
Prinosi žitarica rastu još od 2010. godine, dok je u Rusiji u 2015. godini sakupljeno više pšenice nego u SAD. Ove godine prinosi žita su imali rekordan rast - najmanje 110 miliona tona.
Motor i dalje ostaju najveći agrokombinati. Ruska roba je konkurentnija i zbog niskog kursa rublje koja doprinosi većoj ponudi žitarica i domaće živine. Bez obzira na zaostajanje za evropskom konkurencijom, proizvodnja povrća u Rusiji je za sada neznatno porasla: sa 14,7 milina tona 2013. godine na 16,1- 2015, navodi se u članku.
Problem grane za sada ostaje tržište mleka koje se već mnogo godina nalazi u krizi, piše Špigel. Prema ocenama eksperata, ruskim proizvođačima će trebati 8-10 godina dođu na na svetski nivo. Pri tome, poželjno bi bilo da Vlada ne ukine embargo, inače će se strana konkurencija pokazati previše jakom, zaključuje se u članku.