Gde je nestalo nepostojeće zlato?
Šta je sa 45 tona zlatnih poluga pohranjenih u Bazelu, upitala je prošle nedelje guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković, bez da je dala ikakve dodatne informacije, osim da će se neki "ozbiljni i odgovorni ljudi u Srbiji" još dugo baviti time, jer od prvobitnih 46 tona, sada u Banci za međunarodna poravnanja postoji samo jedna tona.
Novinari su ostali zbunjeni, jer se iz njene rečenice moglo zaključiti samo jedno: da je to zlato države Srbije volšebno nestalo?
Kod NBS 18,5 tona
Prema podacima od kraja jula ove godine, Narodna banka Srbije raspolaže sa oko 18,5 tona zlata, što ukupno čini oko 7,5 odsto deviznih rezervi. Od toga se jedna tona nalazi na računu NBS u inostranstvu, odnosno u Banci za međunarodna poravnanja u Bazelu.
Ispostaviće se, međutim, da je guvernerku demantovala sama Narodna banka Srbije gde su objasnili da se radi o zlatnim rezervama bivše SFRJ, a da je SRJ prema dogovoru o sukcesiji pripalo 36,5 odsto, što znači 16,8 tona zlata.
Drugim rečima, ako je to zlato nestalo, ne radi se o 45 tona, već o 16,8 koliko je pripalo tadašnjoj Saveznoj Republici Jugoslaviji. Te zlatne rezerve su, kako kažu u NBS, prodate u periodu od 2001. do 2002. godine. Znači, u vreme kada je na čelu NBS bio Mlađan Dinkić.
- Nažalost, kod nas čitava izvršna vlast voli da sakriva podatke od javnosti. Devizne razerve su vlasništvo NBS i ona treba da ima precizne podatke u svakom trenutku i prosto je neverovatno da se guvernerka izađe sa neproverenim podacima ili da bivši guverner kaže da ne razume šta ga pitaju - komentariše za "Vesti" ekonomista Milan Kovačević.
Preme njegovim rečima, mogu da se kriju tri motiva za to prikrivanje podataka - ili neznanje, ili namera da se nešto ukrade ili da se nekome drugom namešta nezakonita korist.
Zbog te netransparentnosti otvoren je prostor za sumnju na korupciju.
- Može se desiti da je tu bilo nekih ružnih stvari, jer se svi sećamo kako je 2001. godine ružno preuzeta Narodna banka, a drugo, bilo bi dobro da znamo kako je ukupna imovina SFRJ podeljena i šta je sa našim delom. Samo tako bi se sumnje o korupciji opovrgle - dodaje Kovačević.
Dinkiću nije jasno...
Mlađan Dinkić, bivši guverner se čudi što ga novinari, nakon guvernerkine izjave, pitaju zašto je zlato prodato, kome i u koju svrhu je potrošen novac?
On objašnjava da se ukupne devizne rezerve svake centralne banke sastoje iz efektive i depozita u inostranstvu, hartija od vrednosti, zlata i specijalnih prava vučenja.
Dinkić se hvali da je on došao na čelo NBS kada je Srbija imala svega 360 miliona dolara u deviznim rezervama, a da su nakon njegovog trogodišnjeg mandata one bile 3,3 mlijardi dolara.