Na pomolu "odmrzavanje" Južnog toka
Od susreta Putina i Erdogana, predsednika Rusije i Turske, pored ostalog zavisi i sudbina "zamrznutog" gasovoda Južni tok. Ako dođe do obnove tog projekta, Srbija bi godišnje od tranzita gasa prihodovala oko 300 miliona evra.
Da se pitaju Bugari, Južni tok mogao bi da počne da se gradi već sutra. Naime, ovaj gasovod bi Bugarima pomogao da reše pitanje duga od pola milijarde evra prema ruskom Gaspromu.
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović sve vreme očekuje da se "oživi" Južni tok. On podseća da je Evropa odavno shvatila da potrebne količine gasa do 2030. godine mogu biti obezbeđene samo izgradnjom Južnog toka.
- Nije logično da evropska administracija stopira Južni tok, koji je jedan od najvećih enegetskih projekata u poslednjih 50 godina - podsetio je Bajatović.
Pročitajte još:
* Putin prelomio: Nastavljamo gradnju "Južnog toka" ako...
* Rusija i Turska razmatraju izgradnju dve linije "Turskog toka"
Srbija bi gradnjom Južnog toka ušla u jednu od najvećih investicija u poslednjih nekoliko decenija, vrednoj skoro dve milijarde evra!
Ruski Gasprom je 2014. godine otkazao izgradnju Južnog toka kojim je prirodni gas trebalo da se doprema do južnih zemalja Evrope preko Crnog mora, nakon što je EU primorala Bugarsku na povlačenje iz tog projekta, jer bi taj gasovod, kako je obrazloženo, prekršio evropske propise o konkurenciji.
Cevovodi na obali Crnog mora
Bugarska i Rusija su dogovorile "vaskrs" Južnog toka preko Crnog mora i izgradnju nuklearne elektrane Belene, javila je agencija Blumberg. Cevovodi, proizvedeni za gasovod Južni tok, u vrednosti od 2,2 milijarde evra još se nalaze na obali Crnog mora, blizu Varne i Burgasa.