Amerikanci: Srbija nema šta da ponudi
Predsednik Poslovnog saveta Sjedinjene Države – Srbija Džon Sejlor izjavio je da Sjedinjene Države nisu toliko zaintersovane za srpsko tržište, pošto Srbija za sada ne nudi ono što bi privuklo američke kompanije i investicije.
“Srbija nije ekonomski faktor za Sjedinjene Države, već politički, ako se uzme u obzir njena lokacija, veličina i zainteresovanost Vašingtona za održavanje regionalne stabilnosti”, rekao je Sejlor u razgovoru za Glas Amerike, dodajući da Srbija ima veliku i obrazovanu populaciju i ogroman potencijal.
Sejlor podseća da je glavni trgovinski partner Srbije sada Rusija, zatim Nemačka, kao i centralnoevropske i balkanske zemlje, a da je obim ekonomskih i trgovinskih odnosa sa SAD veoma mali, "mada je smo u jednom momentu bili značajan investitor u Srbiji".
Vizna liberalizacije je od velikog značaja
Sejlor je na kraju ukazao na značaj vizne liberalizacije i najavu američka ambasadorke Meri Vorlik da će se američke vize za srpske poslovne ljude i turiste izdavati na deset godina.
|
“Prvi i najvažniji problem je pitanje marketinga, a zatim plasiranje odgovarajućih proizvoda i konzistentnog snabdevanja. Veoma mali broj ljudi ovde zna za Srbiju ili srpske proizvode", ukazao je Sejlor.
Vlada Srbije namerava da otvori privredno predstavništvo u Čikagu, napomenuo je Sejlor, ali bi trebalo, smatra on, da otvori takvu kancelariju i u Vašingtonu, ne samo zbog sedišta adminstracije, nego i zbog i činjenice da su tu Svetska banka, Međunarodni monetarni fond, kao i veliki biznisi.
"Sa političke tačke gledišta, ne sme se dozvoliti da, recimo, političko pitanje kao što je Kosovo dominira bilateralnim odnosima", ocenio je Sejlor, što bi drugim rečima značilo da srpska preduzeća i proizvodi moraju da se reklamiraju SAD, što se ne radi, a ista je stvar i sa američke strane u Srbiji.
On smatra da u potrazi za direktnim stranim investicijama, Srbija mora da ustanovi i definiše svoje najprivlačnije proizvode kao podsticajan faktor za inostranstvo, "mora se ponuditi nešto što bi američkom tržištu bilo neodoljivo".
Srbija bi mogla, prema njegovim rečima, da postane centar regionalne poslovne aktivnosti i da privuče brojne strane kompanije pod uslovom da unapredi svoju infrastrukturu pošto strane kompanije koje budu dolazile u tu zemlju neće prodavati samo Srbiji, već i celom regionu, a za to su potrebne železničke, avionske, putne, vodene i druge saobraćajnice.