Sumrak Londona, propada finansijska metropola
Oko 350.000 ljudi je zaposleno u finansijskoj metropoli EU - Londonu. Zbog Bregzita bi ova radna mesta morala da budu izmeštena u druge članice EU. U Frankfurtu, koji bi od toga mogao dobro da profitira, već se raduju, tvrdi nemački "Dojče vele".
Procvat Frankfurta?
Svejedno da li su velike međunarodne banke u Londonu pripremile produženje radnih ugovora ili još na to čekaju: pred razmaženim bankarima u centru Londona zbog Bregzita su nastupila teška vremena - preti ukidanje više od 100.000 radnih mesta.To je mračni scenario jedne studije o implikacijama izlaska Velike Britanije iz EU na finansijsku branšu.
Niko ozbiljno ne pomišlja da će u kratkom vremenskom roku na desetine hiljada radnih mesta iz Londona biti prebačeno u Frankfurt, Pariz ili Dablin. Pa ipak London, kao "EU-kopča" za američku finansijsku branšu ili za velike švajcarske banke, nakon što se sprovede Bregzit, neće više imati smisla.
Frankfurt na Majni bi mogao da profitira izmeštavanjem ovog sektora, čak i ako se uzme u obzir planirana fuzija Nemačke berze sa Londonskom.
- Nekoliko hiljada radnih mesta biće prebačeno u Frankfurt - ubeđen je finansijski stručnjak Hubertus Vat, koji kaže da je u poslednjih nekoliko meseci dobio konkretne zahteve međunarodnih kompanija i preduzeća. U roku od pet godina bi na taj način u Frankfurt iz Londona moglo biti prebačeno od 1,5 do 2 posto radnih mesta u finansijskom sektoru, a to bi bilo najmanje 10.000 radnih mesta
Za Džona Krijana, šefa "Dojče banke", Frankfurt bi bio prva destinacija, prvi izbor, ako dođe do prebacivanja 8.000 radnih mesta koje ova banka ima u Londonu.
- Ako već treba da se selimo, onda za nas u obzir dolazi samo Frankfurt - kaže Krijan.