Britanija vene, mi cvetamo
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da intervencija na međubankarskom tržištu od 40 miliona evra u petak nije neuobičajena.
Govoreći o kretanju kursa nacionalne valute posle odluke građana Velike Britanije da napuste Evropsku uniju, Tabakovićeva je za RTS kazala da NBS u petak nije reagovala neuobičajeno i dodala da je intervencija u januaru kada je krenuo talas povlačenja investitora sa srpskog tržišta bila i duplo veća.
- Nismo reagovali ništa više nego u januaru recimo, taj dan (petak, 24. jun) je bio uobičajen, priznanje za brzinu reakcije dobili smo od svih onih koji ne znaju da se mi suočavamo sa takvom situacijom već šest meseci - kazala je Tabakovićeva.
Navela je i da je mandatar Aleksandar Vučić u petak odmah sve objasnio na konferenciji za novinare posle sednice vlade i da nema mnogo toga da doda.
Ističući da je politička stabilnost ključna za finansijsku, Tabakovićeva je navela da Britanija ima premijera u ostavci, da pljušte ostavke, jedna od najotvorenijih privreda sveta zatvorila je vrata EU, a prisutna je opšta nesigurnost.
- Ako imate političku stabilnost imaćete i finansijsku stabilnost i onda ide i poboljšan rejting, njihovi izgledi za zaduživanje su pogoršani, a nama rejting raste - navela je guvernerka.
Pročitajte još:
* Hipnotisani Vulin ili šta to svrbi Jorgovanku?
* Jorgovanka imala udes: "Stanje mi je stabilno, kao i dinar"
Na pitanje kako će srpska Centralna banka odgovoriti ako bude novih nestabilnosti zbog "bregzita“, Tabakovićeva je odgovorila: Isto kao što je radila četiri godine unazad, postavljajući stabilne osnove za funkcionisanje i zajedno sa Vladom Srbije.
- Sve vreme smo neuravnoteženosti uravnotežavali, oprezno intervenisali na tržištu, uvećali neto devizne rezerve - kazala je ona.
Nisu svi zaduženi u švajcarcima, socijalni slučajevi
- Žao mi je kada govorimo o tom problemu, ali bojim se da je očekivanje da se problem reši na drugačiji način od onoga koji je ponudila NBS i Vlada Srbije, da se svaki kredit razmatra pojedinačno sa svakim klijentom, dovelo do toga da građani dođu u još nezavidniju situaciju - kazala je Tabakovićeva na konstataciju RTS-a da jeBregzit dodatno ojačao švajcarski franak i opteretio dužnike u toj valuti.
Tabakovićeva je kazala da u Srbiji ima 20.400 kreditnih partija u švajcarskim francima, a da je zaduženih građana u toj valuti ukupno 16.569.
To znači, kako je objasnila, da 3.831 građanin ima po dva kredita u švajcarskim francima, što znači da među dužnicima u toj valuti nisu svi jednaki, niti socijalni slučajevi, i da ne želi da iko preporučuje banci i državi da zavlači ruku u džep svih građana, kako bi se rešili problemi pojedinaca.