Novi talas krize zapljusnuo Srbiju: Otkazi ugrožavaju čitave porodice
Novi talas ekonomske krize uveliko se valja i prema još neoporavljenoj Srbiji. Prvi na listi našli su se radnici kragujevačkog Fijata gde bi već u avgustu bez posla moglo ostati njih oko 1.500. Ista sudbina čeka i oko 3.000 radnika Železnica Srbije. Otkazi pljušte i brojnim preduzećima gde svakodnevno bez posla ostaje na stotine radnika.
Statistika pokazuje da se godišnje u otadžbini ugasi oko 6.000 firmi. Ista muka bi bila i sa radnicima smederevske čeličane da u poslednjem trenutku nije prodata Kinezima, a kako će se sve završiti, ostaje da se vidi.
U rezervi ni 100 evra
Svaka četvrta porodica ne može da priušti meso za ručak svakog drugog dana. Čak polovina domaćinstava u kući nema u rezervi ni 100 evra za nepredviđene troškove, pokazala je anketa o siromaštvu Republičkog zavoda za statistiku.
Samo iz državne uprave otišlo je 14.500 zaposlenih, čime je Srbija ispunila uslov četvrte i pete revizije aranžmana sa MMF-om.
Nevolja nije samo u tome što više hiljada ljudi gubi posao, nego šta će biti sa njihovim porodicama koje žive od tih zarada.
Statistika pokazuje da svaki zaposleni izdržava tri do četiri člana porodice. Masovna otpuštanja deluju još strašnije ako se zna da je u Srbiji bez posla 800.000 ljudi, nezvanično i celi milion. Mnogi od onih koji rade ne dobijaju platu, a stručnjaci upozoravaju da će lošom politikom naša zemlja već na jesen doživeti totalni kolaps.
- Otkazi radnika, sve češći stečaji i još veće siromaštvo nas očekuje već na jesen. S ovako lošom ekonomskom politikom bolje ne možemo da očekujemo - kaže ekonomista Branko Dragaš.
Generalno, stanje u srpskoj ekonomiji je takvo da naša zemlja ne bi mogla da preživi krizu koju danas imaju brojne zemlje regiona, pre svega Grčka.
Pročitajte još:
* Čekali Vučića, dočekali otkaze
* EU sahranjuje srpskog seljaka
Jer, jedino u Srbiji samo 30 odsto ukupnog bruto društvenog proizvoda pravi privatni sektor. Ostatak BDP stvara - država. Zato je u Srbiji toliko i važno šta ona radi. Skoro svaki treći stanovnik direktno zavisi od isplata iz državne kase. Iz nje se obezbeđuju primanja za više od 1,6 miliona penzionera, oko 250.000 korisnika raznih vidova socijalne pomoći i 500.000 plata za one koji rade u javnim institucijama.
Samo za plate u javnom sektoru i dotacije penzija iz republičkog budžeta ode 70 odsto ukupnih prihoda države.
Džaba vaučeri
Čak 1,7 miliona domaćinstava (68,5 odsto) nema novac za nedelju dana odmora van kuće, što sve zajedno pokazuje da je siromaštvo toliko da većini građana teško da će koristiti turistički vaučeri od 5.000 dinara koje im Ministarstvo trgovine i turizma nudi za odmor u zemlji.