Šoškić: Pad dinara nije tako dramatičan
Profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić izjavio je danas Tanjugu da se u domaćoj javnosti prenaglašava pad dinara prema evru, jer se radi o svega nekoliko procenata, tako da ne očekuje dramatičnije trošenje deviznih rezervi Narodne banke Srbije (NBS), iako je ona od početka godine prodala skoro milijardu evra da bi održala stabilnost nacionalne valute.
"Ponuda dinara je nešto što se da kontrolisati i mi smo poslednjih godina imali priliku da vidimo da je zapravo kombinacija, s jedne strane intervencija NBS iz deviznih rezervi, a s druge strane restriktivnih mera monetarne politike, dovela do stabilizacije dinara", rekao je Šoškić u intervjuu Tanjugu.
Kontrolisana ponuda dinara na tržištu dovodi, prema rečima Šoškića, do veće nelikvidnosti sistema, do pritiska na rast kamatnih stopa, a na kraju se izražava u manjem bruto domaćem proizvodu (BDP), tako da se ne sme zaboraviti da u odbrani stabilnosti kursa nema "besplatnog ručka".
U odgovoru na pitanje zašto je protekle dve nedelje dinar bio u neprekidnom padu prema evru, Šoškić je rekao da je fundamentalni razlog slaba konkurentnost srpske privrede, odnosno njena nedovoljna sposobnost da obezbedi veći priliv deviza.
"Kratkoročni uzroci su možda bile špekulacije na deviznom tržištu, a tu je i pojačana tražnja za evrima zbog toga što mnoga domaća preduzeća treba da vraćaju kredite uzete u inostranstvu", precizirao je Šoškić.
Evro je do pre nekoliko meseci vredeo 1,5 dolara i više od toga, a sada vredi 1,20 dolara, tako da je do danas opao za više od 20 odsto, podsetio je Šoškić, koji je i predsedenik Saveta NBS i član Ekonomskog saveta predsednika Vlade Srbije.
"Mi ovde govorimo o par procenata promene kursa dinara, što svakako nije do te mere dramatično", naglasio je Šoškić komentarišući pad vrednosti srpske valute u odnosu na evro.