Srbija da ubrza privatizaciju javnih preduzeća
Srbija treba da ubrza restrukturiranje i privatizaciju javnih preduzeća, što bi moglo da se poboljša pozicija privatnog sektora, unapređenje i transfer tehnologije, korporativnog upravljanja i obezbeđivanje dodatnih finansijskih sredstava, izjavio je šef Misije MMF-a za Srbiju Albert Jeger.
"Vlada bi, takođe, trebalo da unapredi poslovno okruženje, ubrizga više konkurencije u, do sada, monopolizovane oblasti i ojača sistem javnih nabavki. Neki od hitnih koraka su i bolja implementacija zakona o konkurenciji i javnim nabavkama", rekao je Jeger u intervjuu "Novostima".
Na pitanje kako MMF gleda na stepen ostvarene racionalizacije državne uprave, on je ocenio da je bilo kašnjenja u toj oblasti, dodavši da je zakon usvojen pre samo pet meseci i da je njegova implementacija neujednačena.
"U ovom slučaju, nisu u pitanju kratkoročne fiskalne uštede. One bi, u ovoj godini, ionako bile male, ali bi se povećavale tokom vremena. Međutim, ovaj slučaj je mnogo više signal stepena posvećenosti reformama za smanjenje potrošnje", ukazao je on i dodao da budžetski korisnici koji nisu primenili zakon ne bi trebalo da budu "nagrađeni".
Jeger je kazao da je u pregovorima dogovoreno da Vlada Srbije u junu donese odluku za primenu mere "zakasnele racionalizacije državne uprave bez pristrasnosti na sve budžetske korisnike" i da će taj zadatak biti preduslov okončanja četvrte revizije.
Što se tiče penzija, on je rekao da nema mnogo zemalja koje mogu sebi da priušte direktno povezivanje visine penzije sa rastom plata, što posebno važi za države sa relativno visokim učešćem penzija u BDP, kakva je Srbija.
Jeger je rekao da veruje da je dogovorena formula indeksacije plata u javnom sektoru, koja je bazirana na šestomesečnom rastu inflacije uvećanom za polovinu godišnje stope rasta BDP iz prethodne godine, dobra i da je u pitanju balansiran mehanizam okrenut potrebi za fiskalnom odgovornošću u ovom, ekonomski teškom, vremenu.
Kad su u pitanje investicije, on smatra da fiskalni podsticaji ne bi trebalo da budu najvažniji za privlačenje investitora, iako mogu biti od pomoći u nekim situacijama, navodeći da bi Srbija veću pažnju trebalo da posveti merama za poboljšanje poslovnog okruženja koje ne zahtevaju puno troškova države.
Komentarišući kurs dinara, šef misije MMF-a je rekao da NBS ima veoma visoke devizne rezerve i da treba da interveniše u skladu sa svojim mandatom ciljane inflacije, što ne znači da brani određeni nivo kursa, već da ublaži velike dnevne fluktuacije.