Uvesti porez na bankrot!
Lideri zemalja Grupe 20 industrijski najrazvijenijih zemlja sveta morali bi da se pozabave izradom međunarodnog zakona koji će garantovati regulisanje bankrotstva sistemskih banaka i propisivati da troškove njihovog spasavanja u slučaju ponovne krize snose akcionari i kreditori, a ne poreski obveznici, smatraju eksperti Instituta međunarodnih finansija.
Stručnjaci tog instituta ukazuju na preko potrebno formiranje radne grupe u okviru G20 za izradu principa i mehanizama bankrotstva transnacionalnih finansijsih kompanija i pravičnu raspodelu troškova za njihovo spasavanje između učesnika tržišta.
"Za funkcionisanje finansijskog sektora od ogromnog je znacaja postojanje mehanizama, čijom primenom bi pojedini učesnici tržišta mogli da izlaze iz igre", istakao je izvršni direktor "Standard chartered" i predsednik specijalnog komiteta Instituta za izradu efikasnog zakonodavstva Piter Sendz.
"Bilo je potrebno da preživimo krizu, kako bi predstavnici sektora i političari shvatili da mi ne znamo šta da radimo u slučaju da stvari ne stoje najbolje", rekao je on, citira poslovni dnevnik "Fajnenšl Tajms".
Institut predlaže izradu međunarodnih standarda koji bi obavezivali vlasnike dužničkih hartija i neosiguranih bankarskih kredita (komitenata i vlasnika kreditnih svopova na dužničke obaveze) da delimično pokrivaju troškove nastale zbog bankrota banke.
Jedna od varijanti za rešavanje tog pitanja, mogla bi da bude prinudna zamena obveznica za akcije ili smanjenje visine otplate obaveza emitenta posle njegovog bankrota.
Sem toga, eksperti Instituta smataraju da bi finansijski sektor takođe mogao da snosi deo troškova zbog bankrota svojih bivših predstavnika uplatom specijalnog, naknadno naplaćenog poreza.
Zamenik predsednika odbora direktora "Credit Suisse" i rukovodilac grupe zadužene za problem bankrota transnacionalnih finansijskih kompanija Urs Roner smatra da je naplata poreza posle bankrota bolje rešenje od formiranje specijalnog fonda za pokrivanje potencijalnh troškova, jer neće primoravati vlade da održavaju u životu problematične institucije uprakos zdravom razumu.
Roner smatra da bi zahvaljujući takvom sistemu, da je postojao u vreme bankrota "Leman Braders", bio izbegnut "domino efekat".