Novo rusko "oružje" za ekonomiju
Rusija planira da od slobodne luke Vladivostok napravi oazu međunarodne privrede i turizma, koja će u dogledno vreme početi da puni državnu kasu.
- Već od 1. jula na snagu stupa pojednostavljeni vizni režim, po kojem će svaki turista odmah po dolasku na granični prelaz dobije vizu za boravak do osam dana - saopštio je ministar za Daleki istok Aleksandar Galuška, a prenosi "Sputnjik".
Zbog ove odluke ruske vlade ruke uveliko trljaju turističke agencije, a razlog je jednostavan: samo u prvih devet meseci 2015. godine turisti iz Kine potrošili su neverovatnih milijardu evra samo u Moskvi.
Otvaranje Vladivostoka uz pomoć pojednostavljenog viznog režima privući će brjne turiste sa Dalekog istoka, ne samo Kineze.
Pročitajte još:
* Kina krenula u "osvajanje Evrope"
* Peking sedi na dve stolice: Rusi nepodobni za kineske banke
Britanski "Gardijan" je Vladivostok uvrstio na listu deset najboljih ruskih turističkih destinacija izvan Moskve i Sankt Peterburga, pre svega zbog "očaravajućeg pogleda na zaliv Zlatni rog i jedinstvenih morskih specijaliteta".
Ukoliko bi se pokazao uspešnim, ovakav potez Kremlja mogao bi da neutrališe jedan deo sankcija i omogući ruskoj ekonomiji da "prodiše" i olabavi stisak zapadnih sankcija.
"Kapija međunarodne privrede"
Pored pomenutog viznog režima, slobodna luka Vladivostok mogla bi da postane nova morska kapija međunarodne privrede. Naime, Rusija nudi različite povlastice, poput nulte stope poreza tokom pet godina, kao i besplatnu putnu infrastrukturu, što će nesumnjivo privući mnoge investitore.
Rusija se trudi i da iskoristi međusobnu izvoznu konkurenciju Kine i Japana, tako što će luku Vladivostok učiniti glavnom tranzitnom tačkom za robu iz obe zemlje. To bi bio još jedan spasonosni potez za ekonomiju tog dela Rusije.
Osim toga, nakon fukušimske katastrofe Japan je počeo da u velikim količinama kupuje tečni gas. Rusija uveliko planira izgradnju nekoliko fabrika tečnog gasa na Dalekom istoku, jer tada bi mogućnost da se gas isporučuje preko slobodne luke Vladivostoka postala još privlačnija za japanske partnere, čime bi novac u velikim količinama počeo da se sliva u rusku kasu.