Sitna robija za pljačku štediša
Za svaki bankarski sistem najvažnije je poverenje. Posle godina praktično nepostojanja štednje u Srbiji, građani su se vratili štednji i danas je u srpskim bankama više od četiri milijarde evra štednje. Međutim, za jednog penzionera štednja se pretvorila u pakao. Naime, kada je starac došao da uzme svoj ulog od 400.000 evra iz Zberbanke dočekao ga je šok. Novac je nestao!
Mozak krađe umakao
Ubrzo je policija reagovala i protiv trojice službenika jedne beogradske filijale Zberbanke. Prvo osnovno javno tužilaštvo povelo je istragu zbog sumnje da su oštetili ovu banku za više od 400.000 evra. Ovaj nesvakidašnji čin dogodio se krajem januara kada je policija uhapsila A. N. zbog sumnje da je počinio krivična dela nesavestan rad u službi i prevaru, dok su dvojica njegovih kolega I. R. i D. Đ. osumnjičeni samo za nesavestan rad. Sva trojica su u pritvoru.
Saučesnik u policiji?
Kako je policija u istrazi utvrdila, falsifikovana lična karta je sadržala sve podatke stvarnog štediše, ali je fotografija bila lažna. Sada se ispituje i da li je reč o ličnoj karti iz kućne radinosti, ili je možda neko iz policije takođe saučesnik, s obzirom na to da je nova lična dokumenta vrlo teško falsifikovati.
Policija, međutim, još intenzivno traga za četvrtim osumnjičenim, za kojeg se veruje da je bio mozak ove akcije i da je falsifikovanjem lične karte starijeg Beograđanina podigao svu njegovu ušteđevinu, sa sve pripadajućim kamatama, i mirno išetao sa šaltera banke. Ova velika prevara, veruje se, počela je još onog trenutka kad je vremešni Beograđanin stavio na štednju 400.000 evra.
Kad je pre izvesnog vremena otišao da se raspita o ušteđevini, od službenika banke dobio je odgovor da novca nema na računu. Policija je proveravala sve ljude koji su mogli znati da čovek ima toliki novac na računu, ali su paralelno ispitivani i bankarski službenici. Vrlo brzo se krug suzio na bankarske službenike i trojica od četvorice osumnjičenih našli su se iza rešetaka.
Bez obzira na postupak Tužilaštva i kasnije moguće parnice banke protiv sad već bivših radnika, nesrećni štediša će dobiti štednju nazad.
Prema rečima advokata Miroslava Sprema, uhapšeni službenici banke moraju prvo biti gonjeni po službenoj dužnosti.
- Tek ako se njihova krivica dokaže i pravosnažno potvrdi, i oni odu u zatvor, jer je to teško krivično delo, može se naknadno podneti tužba za odštetu. Postupak mogu da povedu banka i oštećeni klijent zajedno ili odvojeno. Međutim, često se dešava da novac bude potrošen i da se šteta zapravo ne može nadoknaditi. A to su i vrlo dugi i veoma neizvesni procesi, jer takvi kriminalci vode računa da nemaju imovine, a čak su i spremni da robijaju nekoliko godina i tako zapravo zadrže bogatstvo - kaže Spremo za naš list.
Ukradeno bogatstvo
Pre dve godine policija je u Valjevu uhapsila dvojicu službenika beogradske Univerzal banke koji su tada osumnjičeni da su oštetili banku za više od 120.000 evra prebacujući novac na fiktivne račune klijenata bez njihovog znanja, nakon čega su novac podizali i zadržavali za sebe. Službenik Komercijalne banke u Zaječaru je godinu kasnije pritvoren zbog sumnje da je prisvojio oko četiri miliona dinara. Godinu kasnije gonjeno je deset osoba zbog sumnje da su filijalu Komercijalne banke u Kraljevu oštetili za više od 39 miliona dinara i 142.890 evra.
Udarac za banku
Lažni štediša je, prema saznanjima iz istrage, zakazao susret s bankarskim službenikom, kako se to inače radi kad je reč o velikim svotama novca, a veruje se da je taj službenik vrlo dobro znao ko mu dolazi u ekspozituru i zbog čega. Naravno, ovo je veliki udarac za Zberbanku, i to ne samo zbog izgubljenog novca, već zbog gubitka poverenja klijenata. Banka je odmah saopštila da su ulozi klijenata, kako fizičkih, tako i pravnih lica, apsolutno sigurni.
"Primarna briga banke je sigurnost računa klijenata. U vezi sa pomenutim slučajem, banka je odmah reagovala obavestivši nadležne u cilju brzog zakonskog rešenja situacije", rečeno je beogradskim medijima u ovoj banci.
Pročitajte još:
* Pozajmi novac državi i - zaradi
* Prognoze: Više od 6.000 Srba gubi stan zbog “švajcarca“
Pravnici objašnjavaju da je za zloupotrebu položaja odgovornog lica, kada su u pitanju ovako veliki iznosi, propisana kazna zatvora do deset godina, ali da niko od uhapšenih bankara nije dobio ni blizu toliko. Bankarka iz Vršca koja je ukrala 13,5 miliona dinara kažnjena je sa samo tri godine zatvora, a bankar iz Niša koji je priznao da se kockao parama svojih klijenata, pokušao je da se nagodi sa tužilaštvom ponudivši da odleži samo tri i po godine.
- Sigurno je da blaga kaznena politika motiviše bankarske službenike da kradu. Nekoliko godina zatvora je neprimerena kazna za to što su uradili - ističe niški advokat Saša Knežević.
Nagodbom do pola kazne
Advokat Borivoje Borović kaže da se osumnjičenima za nesavestan rad u praksi obično izriče kazna od godinu dana zatvora do oslobađajućih. Okrivljeni za prevaru dobijaju do pet godina robije, uz obavezu vraćanja novca, ali te kazne mogu da budu i upola manje ako sklope nagodbu s tužilaštvom.