Kinezi, gospodari sveta, kupili i Čikašku berzu
Uprava berze u Čikagu, stare 134 godine, postigla je dogovor u petak da je kupi grupa investitora predvođena Kinezima. Kupovina koju je obavila Čonging Kasin enterprajz grup je poslednja u nizu kineska kupovina na tlu SAD i biće snažna potpora za širenje velikim američkim tržištem akcija, javlja CNN.
Sama Čikaška berza nije veliki igrač na tom tržištu, na kojem dominira njujorška tehnološka berza Nasdaq (NDAQ), i u januaru ove godine je držala samo 0,5% trgovine hartijama u SAD, i kao takva bila treća među najmanjima.
Kina gospodari i javnim dugom SAD
Kina je jedna od najvećih vlasnika dražavnih obveznica javnog duga SAD. Od 14,3 biliona duga, Kina drži 1,2 biliona (1200 milijardi dolara), Japan 912 milijardi, Velika Britanija 374...
Uslovi pod kojima su Kinezi izvršili akviziciju nisu objavljeni, a privatna Kasin grupa je osnovana 1997. kao firma za investiranje u nekretnine, zaštitu okoline, finansije...
Čikaška berza je u manjinskom vlasništvu grupe banaka u kojoj su Banka Amerike, E*Trejd, Goldman Saks i JP Morgan Čejs.
Za sada je nepoznato, javlja CNN, da li će ova transakcija imati političke posledice, ili prepreke, Neki poznati pravni stručnjaci i zakonodavci su se protivili pokušaju nemačke berze Deutsche Boerse da preuzme Njujoršku berzu 2011. godine. Taj dil je propao pa je Njujoršku berzu godinu dana kasnije kupila Interkontinentalna berza.
- Čikaška berza je mali igrač. Nije to ikona, kao Njujorška berza, tako da možda neće biti prepreka - kaže Džoel Hasbruk, profesor finansija sa Njujorškog univerziteta.
Džoe Saluci, šef trgovine u Temis trejding i autor "Slomljenih tržišta" kaže da činjenica da stranci kontrolišu tržište akcija može da postavi bezbednosna pitanja.
- Da li strano vlasništvo otvara bilo koji potencijalni izvor curenja informacija koji bi neko mogao da iskoristi? Kao investitor, ja bih se zapitao. Dok su informacije o kompanijama sigurne, nemam problem s tim ko je vlasnik - kaže Saluci.