Srbija će morati da uvozi iz EU: Domaćim kravama crno se piše
Srpske vlasti bi morale da zadrže zaštitne carine za uvoz mleka, sira i putera iz Evropske unije koje su uvedene prošle godine da bi zaštitili domaće proizvođače.
Podsetimo, do uvođenja zaštitnih mera došlo je nakon što je Evropska unija uvela sankcije Ruskoj Federaciji i na taj način se pojavio ogroman višak mlečnih proizvoda koje su evropske države plasirale na razna tržišta, između ostalog, i na srpsko.
Domaća mlekarska industrija je bila pred kolapsom i Srbija je, shodno odredbama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, imala pravo da privremeno uvede dodatnu zaštitu (bez obzira što je 1. aprila 2015. došlo do potpune liberalizacije tržišta). Međutim, tokom decembra iz Brisela su stigla upozorenja da Srbija mora da ukine privremenu zaštitu i da poštuje odredbe SSP. Drugim rečima, to znači da sada ponovo moramo da "otvorimo vrata" uvozu mlečnih proizvoda iz EU.
Brisel bez milosti
Da li će Srbija uspeti da "izmoli" za produženje zaštitnih mera za dodatnih šest meseci veliko je pitanje, nastavlja Prostran i dodaje da će i tih eventualno novih "šest meseci nade" brzo proći, a Brisel će zahtevati da Srbija poštuje ono što je potpisala u SSP.
- Ukoliko se ne povinujemo poštovanju SSP, bićemo proglašeni za neozbiljnog kandidata za prijem u članstvo EU. Tu Brisel neće imati milosti - upozorava Prostran.
To će značiti propast za mnogobrojne seljake koji se bave mužom, jer neće izdržati konkurenciju sa evropskim farmerima, koji imaju mnogo veće subvencije i podsticaje.
- Kada je Srbija uvela zaštitne mere, Brisel nam je naložio da pomognemo domaćim farmerima da poboljšaju svoju konkurentnost do početka 2016. Nažalost, ništa nije urađeno, tako da su sada naši seljaci u vrlo nezavidnom položaju - kaže za "Vesti" Milan Prostran, stručnjak za poljoprivredu. - U poslednjih 25 godina izgubili smo milion goveda i 450.000 krava muzara, tako da taj podatak dovoljno govori o državnoj brizi za poljoprivredu.