Cena goriva ne pada samo u Srbiji
Cene goriva na pumpama širom Austrije od početka meseca u stalnom su padu, a posle dizela i benzin se prodaje ispod jednog evra! Najjeftiniji je litar supera 95 u pokrajinama Donja Austrija i Štajerskoj gde se prodaje za 0,972, odnosno 0,979 evra.
I dok po Evropi padaju cene goriva zbog pojeftinjenja nafte na svetskom tržištu, u Srbiji gorivo ne samo da nije pojeftinilo, već se najavljuju i nova poskupljenja. To što je u Srbiji gorivo skupo nema nikakve veze sa Naftnom industrijom Srbije ili uvoznicima goriva, već sa državom. Naime, Vlada je povećala akcize na gorivo kako bi bolje punila državni budžet. Cena goriva za sada je približno ostala ista, ali je pitanje koliko će ih trgovci držati na sadašnjem nivou. U svakom slučaju vozači u Srbiji neće osetiti slast pojeftinjenja.
Kako nema nekih investicija ili naglog skoka izvoza, Vladi nije preostalo ništa do da kroz povećanje akciza na gorivo od 1. januara 2016. obezbedi novac za državnu kasu.
- Porezi na gorivo su najdrastičniji prihodi državnog budžeta - kaže Boban Atanacković iz AD Nafta. - Neke zemlje u okruženju imaju i manje akcize, ali im je veći PDV, pa kako god se okrene, u budžet ide pola od onoga što se plati na pumpama. Ipak, ono po čemu se Srbija razlikuje od regiona jeste politika oporezivanja.
I čašica sve skuplja
Ubuduće će se akciza plaćati ne samo na jaka alkoholna pića, već i na niskoalkoholna pića koja sadrže više od 1,2 odsto, a najviše 15 odsto alkohola. Akciza će se plaćati i na sve vrste piva izuzev bezalkoholnih piva koje sadrži do 0,5 odsto alkohola. Izmenama Zakona o akcizama planirano je uvođenje akciza na niskoalkoholna pića u iznosu od 21 dinar, a na pivo 24 dinara po litru. Akciza na rakije od voća, grožđa ili vino biće 124 dinara po litru umesto 121,89 dinara, a na rakije od žitarica 316 umesto 309,23 dinara.
Namet ne ide samo na gorivo, već i na alkohol, dok su cigarete već poskupele. Samo na skupljem gorivu će Vlada inkasirati dodatnih šest milijardi dinara iduće godine. Prema novim zakonskim rešenjima, akciza za olovni benzin će biti povećana sa 50 na 52,5 dinara po litru, a za bezolovni sa 50 na 54 dinara, za gasna ulja akcize su povećane od četiri dinara po litru, a za tečni naftni gas od jedan dinar po kilogramu.