Dragutinović: PDV ostaje 18 odsto
Ministarka finansija Srbije Diana Dragutinović izjavila je juče u Zagrebu na sastanku EBRD da je Vlada Srbije postigla dogovor o pravcu poreske reforme kojom će se preći sa oporezivanja proizvodnje na oporezivanje potrošnje.
"Sadržaj te reforme još nije dogovoren, ali neće biti povećanja stope poreza na dodatu vrednost (PDV) koja sada iznosi 18 odsto, već će se tom reformom smanjiti broj proizvoda koji su oporezovani nižom stopom PDV od osam odsto", rekla je ministarka Dragutinović na predstavljanje Srbije pod nazivom "Novi srpski model rasta - nove prilike za investicije" u okviru godišnje skupštine Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Glavna tema godišnje skupštine EBRD je privredni oporavak posle krize, a na dvodnevnom zasedanju učestvuju 63 delegacije-članica sa preko 2.000 državnih zvaničnika, bankara, privrednika i investitora.
Govoreći o očekivanjima od ovog skupa, ministarka je za Tanjug rekla: "Očekujem da EBRD promeni svoju politiku tako da se više bavi Srbijom, Hrvatskom ili nekom drugo zemljom regiona, da zna šta su u njima najveći problemi i da podržava one projekte koji će takve probleme da minimiziraju". |
"Proizvodi oporezovani nižom stopom čine oko 40 odsto, a normalno je da čine deset do 15 odsto ukupnog broja proizvoda", rekla je Dragutinović, koja nije najavila na koje će se proizvode plaćati više stopa poreza.
Podsetivši da je stopa PDV u Srbiji jedna od najnižih u regionu, ministarka je naglasila da se poreskom reformom neće doći do gubitka prihoda i ukazala da je ona neophoda za prelazak na novi model ekonomskog rasta koji se zasniva na izvozu. U tom smislu pomaže i deprecijacija dinara jer da doprinese većem izvozu, rekla je ministarka.
Finansijske mogućnosti i potencijale Srbije za investiranje pred velikim brojem učesnika skupštine EBRD predstavili su ministarka Dragutinović, državni sekretar u ministarstvu ekonomije Dragijana Radonjić-Petrović, Hildegard Gacek, direktorka EBRD za Srbiju i predstavnici banaka i privrede.
Dragutinovićeva je ocenila da situacija u Grčkoj ne može biti pretnja za procese u Srbiji, jer je budžetski deficit četiri odsto a javni dug 30 odsto. I ona i Radonjić-Petrović govorile su o merama, pre svega smanjenju poreskih stopa i ubrzavanja pokretanja preduzeća koje Srbije preduzima kako bi privukla što više investitora.
"Naša komparativna prednost su niske poreske stope, a fiskalna politika je u poređenju s drugim zemljama odgovorna", rekla je Dragutinovićeva i dodala da je "pomogla i deprecijacija dinara, jer slabija valuta može da doprinese većem izvozu".
"Nakon deprecijacije, dobili smo jeftinu radnu snagu, što je jedna od naših komparativnih prednosti", rekla i je i najavila da će se za pola godine ili godinu pokazati kakav je napredak Srbija u stanju da napravi.
Ona je u izjavi za Tanjug nakon predstavljanja Srbije, izrazila zadovoljstvo pohvalama koje je poslovnom okruženju u Srbiji izrekla Ljerka Puljić, direktorka "Agrokora", jednog od najvećih investitora u Srbiji, koja je pohvalila radnike u Srbiji kao odlične i istakla dobre odnose sa sindikatima.
"To su bile lepe reči jer mi treba da negujemo investitore, ali ne da investicije idu u nerazmenjiva dobra nego u razmenjiva. Upravo takva je i investicija Agrokora", rekla je Dragutinovićeva.