Med može da bude nova srpska malina
Godišnje se u Srbiji proizvede pet do devet hiljada tona meda, od čega se poslednjih godina od jedne trećine do dve trećine izveze u zemlje Evropske unije, severne Afrike, Indiju i Japan.
Procenjuje se da devizni priliv od izvoza meda, kako se čulo na naučno-stručnom skupu "Pčelarstvo u Srbiji", koji je nedavno Odbor SANU za selo organizovao u Kruševcu, može biti veći od onog koji Srbija ostvaruje od izvoza malina i mesa. I to ne računajući posredni fenomen - efekat medonosne pčele u savremenoj biljnoj proizvodnji, koja je u mnogim slučajevima nezamenljiv oprašivač.
Med proizveden u Srbiji izuzetno je kvalitetan i tražen u Norveškoj i zemljama EU, a odnedavno je za njegovu potrošnju primećena velika zainteresovanost arapskih zemalja. Prizilazi da zbog dobrog kvaliteta našeg meda, pčelarstvo može postatiti profitabilno zanimanje, odnosno biti više od hobija.
Osnivanjem i registracijom obaveznih objekata za prodaju meda u zemljama EU raste potražnja za tim proizvodom iz Srbije i realno je očekivati da on dobro prođe na evropskom tržištu. Tim pre što je cena meda u EU višestruko veća nego u Srbiji.
Da bi pčelarstvo postalo protifabilno i počelo da donosi veću zaradu, država pčelarima mora da daje podsticaje za razvoj i unapređenje pčelarstva, zaključili su učesnici naučnog skupa o pčelarstvu u Srbiji. Ukazali su i na to da se širokom društvenom akcijom mora napraviti plan da se u roku od pet godina broj pčelinjih košnica poveća na milion i proizvodnja meda stabilizuje na 10.000 tona godišnje.
Među prvima po potrošnji meda
U Srbiji je registrovana 673.651 pčelarska košnica u posedu 15.020 pčelara. U Evropi je registrovano oko 620.000 pčelara koji prosečno proizvedu oko 220.000 tona meda. Najveći svetski proizvođač meda je Kina, gde se proizvede 450.000 tona, a u Evropi je to Španija s proizvedenih 30.000 tona meda. Najveći potrošač meda u Evropi je Nemačka s prosečnih 1.100 grama po čoveku godišnje, zatim Francuska sa 600, Italija i Srbija sa po 300 grama po stanovniku.