Zakasnelo uništavanje propisa u Srbiji
Komplikovana komunikacija sa Poreskom upravom, nekoordiniran rad inspekcijskih službi i sukob nadležnosti državnih organa, najčešći su problemi na koje se privreda žalila u svojim preporukama za ukidanje bespotrebnih propisa koji otežavaju poslovanje, izjavila je rukovodilac vladinog Tima za sveobuhvatnu reformu propisa Andrea Marušić. Ona je na konferenciji "Giljotina propisa i ekonomska konkurentnost Srbije", u organizaciji Konferencijskog centra "Danas", rekla da za ukidanje propisa i procedura postoji politička volja, ali da i pored toga taj proces ne teče potrebnom dinamikom.
Prema njenim rečima, "izvesno je da će 'giljotina propisa' biti sprovedena, ali sa zakašnjenjem", a dobro je i što se premijer Mirko Cvetković založio da ministarstva sprovedu sve usvojene preporuke i što je prihvaćeno jednomesečno objavljivanje izveštaja o ministarstvima koja ih nisu sprovela.
Marušić je naglasila da, iako je usvojeno dve trećine preporuka, tačnije njih 216, država godišnje uštedi svega 60 miliona evra. Trećina onih preporuka kojima bi se uštedelo dvostruko više jos snije usvojena, rekla je ona.
Pomoćnik ministra za životnu sredinu i prostorno planiranje Aleksandra Petrović Damnjanović ukazala je na značaj odredbi Zakona o planiranju i izgradnji, a jedna od novina koje bi, prema njenim rečima, trebalo da doprinesu uspostavljanju reda u građevinarstvu je da "nijedna lokacijska dozvola ne može da se izda u opštini bez postojanja planskog dokumenta" i da spisak lokacijskih dozvola bude objavljen na zvaničnom internet portalu opština.
Pomoćnica ministra je ukazala da ministarstvo za prostorno planiranje nastoji da usvoji preporuke privrede i navela kao primer preporuku da, ako objekat nije završen u roku, građevinska inspekcija izda rešenje da se on mora završiti u roku od najmanje 30 do najviše 90 dana, posle čega se podnosi prijava za privredni prestup.
Član Gradskog veća Beograda Oliver Glišić istakao je da u gradskoj upravi nastoje da podignu ekonomsku konukretnost grada, istakavši da se srpska prestonica sa Zagrebom, Skopljem i Sofijom 'bori' za privlačenje investicija.
Osnovane su i Agencija za investicije i Kancelarija za Evropsku harmonizaciju, a reorganizovane su i urbanističke službe - sve u tu svrhu, naglasio je on.
Glišić je rekao i da je već doneta "neformalna odluka" da se radi novi zakon o glavnom gradu koji će jasnije definisati podelu obaveza i odgovornosti između gradske i republičke administracije.
Direktor Agencije za privredne registre Zvonko Obradović najavio je da bi početkom maja u toj Agenciji trebalo da zaživi Registar direktnih stranih investicija.
On je naveo da se već sada u Agenciji vode važni registri kao što su Registar privrednih društva, preduzetnika, finansijskog lizinga, založnog prava, javnih glasila, udruženja i da ona predstavlja jedinstvenu bazu podataka koja značajno olakšava poslovanje privrede.
Predsednik opštine Inđija Goran Ješić ocenio je da se vlada trudi da reformiše javnu upravu, ali da je opšti utisak da je ona i dalje nekoordinirana.
Prema njegovim rečima, suština dobre refome je da ima kratke rokove i predviđene kazne za one koji je ne sprovode.