“Hipo banka“ puca po svim šavovima
Hipo banka je poslala Briselu plan za sanaciju koji mora da pokaže kako je banka u stanju da preživi u poštenim uslovima poslovanja, jer bi u suprotnom, i banka i država Austrija mogle da imaju problema sa pravilima o tržišnom nadmetanju u EU.
Kako su mediji već pisali, “Hipo Grup Alpe Adrija“ (Hypo Group Alpe Adria) bi morala toliko da se restruktuira da bi na kraju trebalo da bude duplo manja nego što je sad.
Takođe, član uprave Banke Gotvald Kranebiter je istakao da bi Evropska unija mogla da istraje da se ova finansijska institucija povuče upravo iz zemlje u kojoj je i počela svoju ekspanziju po srednjoj Evropi - iz Italije. Banka teško da će moći da opstane i u Nemačkoj i u Ukrajini, a potrebno je izvršiti sveobuhvatne mere racionalizacije u samoj Austriji.
Pri tome, Kranebiter je istakao da “Hipo Alpe Adrija banka“ svoju "budućnost vidi u istočnoeuropskim zemljama, u Srbiji, Sloveniji, Hrvatskoj i entitetima Bosne i Hercegovine, gde je banka je vrlo snažno prisutna" i to želi i da ostane. Poznato je, međutim, da je “Hipo Alpe Adrija banka“ imala izvesnih problema u poslovanju na Balkanu, pa su njeni “mutni poslovi“ bili pod lupom istražnih organa...
Što se tiče racionalizacije u Austriji, filijale u Lincu i Insbruku se sele u Salcburg, a biće i otpuštanja. U svakom slučaju, “Hipo banka“ ostaje aktivna u Salcburgu, Beču i u Koruškoj.
Ako sve bude išlo po planu, sanacija bi mogla da bude završena za nekoliko godina, posle čega bi država mogla da proda Banku. Cilj je da Austrija vrati sav novac, a radi se o 1,3 milijarde evra novca poreskih obveznika.
"Ako uspemo da uverimo Evropsku uniju da banka može da ostane i opstane kao mreža, to znači da je dovoljno velika i ako za restrukturisanje preostane dovoljno vremena, smatram da imamo dobre izglede da vratimo novac", rekao je Kranebiter.