Učimo nešto i od Hrvata: Domaće voće "iz interneta"
Naši poljoprivrednici, koji se često žale na bedne cene koje im nude nakupci i država, mogli bi nešto da nauče od komšija Hrvata. Tako mogu da uposle i najmlađe članove svojih porodica, one što ne izbijaju pametne telefone iz ruku i od malena ih nauče da od zemlje može da se zaradi, samo treba da znaš kako. Naime, hrvatski proizvođači mandarina počeli su da nude svoje proizvode direktno preko interneta i na Fejsbuku.
Zadovoljni su i proizvođači, a zadovoljni su i kupci, koji sada mogu da pronađu najkvalitetnije "domaće" mandarine po istim cenama kao i u trgovinskim lancima.
Jedan od proizvođača mandarina kaže da je od početka berbe, u protekle četiri nedelje, prodao 350 paketa.
"Jedino što mi ljudi uzvraćaju su pozitivne impresije jer godinama nisu pojeli dobru mandarinu, za šta su nažalost krivi veletrgovci i sistem koji je namešten tako da se preko njih prodaje mandarina, a oni prodaju drugu, treću, četvrtu ili petu klasu u prodavnicama", rekao je jedan neretvanski voćar koji je hteo da ostane anoniman zbog velikog broja narudžbina na koje mora da odgovara.
"Recite samo da ima više proizvođača koji ovako prodaju i da se kvalitetne mandarine mogu nabaviti po toj ceni. Sada imam jako mnogo narudžbina, a kada biste objavili moje ime, onda bi ih bilo na hiljade, pa ne bih uspeo sve da konterolišem", objasnio je on svoju situaciju.
Mandarine se prodaju po tri i četiri kune, što je oko 50 dinara, a paketi različitih težina šalju u sve gradove.
Drugi proizvođač organizovao je raspored ovako: "Sveže ubrane mandarine očekujte istog dana u svom domu. Pakete svakodnevno šaljemo za Zagreb, Karlovac, Split, Zadar i Šibenik u za vas odgovarajućem terminu. Za Rijeku i Opatiju pakete šaljemo utorkom, četvrtkom i subotom", navodi on svom oglasu.
Neretvani su tako krenuli u akciju kako bi prodali oko 80.000 tona mandarina, koliko će ih ubrati ove godine, s obzirom da nemaju više osigurano rusko tržište, u koju su do sada izvozili oko četvrtinu godišnjeg roda.
Hrvoje Kolman osnovao je sajt finoteka.com, projektu Hrvoja Kolmana, na kome se direktno povezuju proizvođači i kupci, bez posrednika. Zahvaljujući voćarima koji su oglasili svoje mandarine, građani sada mogu da izaberu da li će ih kupiti u trgovinskim lancima, po istoj ceni od koje profitiraju velike kompanije, ili od malih proizvođača, koji će ovogodišnjom zaradom finansirati sledeću proizvodnu godinu.