Sutra poskupljuje gorivo u Srbiji
Gorivo u Srbiji poskupeće sutra u proseku za 1,16 dinara po litru, odnosno 1,06 odsto.
Maksimalne dozvoljene cene za motorne benzine biće više u proseku za 1,05 dinara po litru, odnosno 0,9 odsto, a za dizel goriva 1,24 dinara po litru, što je poskupljenje od 1,2 odsto.
Maksimalna cena za litar motornog benzina i bezolovnog motornog benzina od 95 oktana biće viša za 1,01 dinar i iznosiće 115,73 dinara.
Litar dizel goriva D-2 moći će da poskupi za 1,11 dinara i nova cena će biti 104,56 dinara. |
Cena bezolovnog motornog benzina od 92 oktana biće povećana za 0,98 dinara, tako da će litar tog goriva koštati 113,75 dinara.
Litar evro premijum benzina koštaće 125,4 dinara, što je poskupljenje od 1,18 dinara.
Nova cena litra dizel goriva eko 350 biće viša za 1,18 dinara i iznosiće 108,52 dinara.
Cena litra eko 50 dizela povećaće se za 1.26 dinara, na 113,2 dinara.
Evro dizel će poskupeti za 1,31 dinar i litar će koštati 116,05 dinara.
|
Prema navodima Ministarstva energetike, uslovi za promenu cene goriva stekli su se pošto je cena nafte na svetskom tržištu izražena u dinarima u proseku porasla za 1,8 odsto od prethodnog poskupljenja.
Prethodna promena cena goriva na pumpama u Srbiji bila je 20. marta, kada je gorivo poskupelo u proseku za 4,11 dinara po litru, odnosno za 3,93 odsto.
Vlada Srbije određuje maksimalne dozvoljene cene goriva na srpskom tržištu.
Ministarstvo finansija razmotriće smanjenje akciza
Ministarstvo finansija je dobilo predloge za smanjenje akciza na naftne derivate u Srbiji i razmotriće da li su oni prihvatljivi, odnosno da li bi njihovom primenom bilo ugroženo punjenje budžeta, rečeno je danas Tanjugu u tom ministarstvu.
Predloge za smanjenje akciza sačinila je radna grupa koju čine predstavnici ministarstava energetike, finansija i trgovine.
Kako su naveli u Ministarstvu finansija, bilo kakva promena akciza ili nekih drugih poreza je nemoguća ukoliko bi ugrozila planirane prihode budžeta, koji moraju da budu na nivou na kojem su projektovani da bi država mogla da ispuni sve obaveze.
Takođe, bilo kakva promena poreza, odnosno prihoda i rashoda budžeta, ne može biti doneta bez saglasnosti Međunarodnog monetarnog fonda, naveli su sagovornici Tanjuga.
Premijer Mirko Cvetković je ranije izjavio da predlog o smanjenju akciza na naftne derivate treba da da ministarka finansija i da će ga, ukoliko ga ministarka uputi, on podržati.
Ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević je izjavio da bi "bilo racionalno da Ministarstvo finansija razmotri mogućnost, ako ne trajnog, ono bar privremenog smanjivanja akciza".
"To bi moglo da bude u iznosu od sedam do osam dinara po litru benzina, što Zakon o akcizama dozvoljava i ostavlja mogućnost da se one privremeno smanje i time otklone neke nestabilnosti na tržištu," rekao je ministar.
Milosavljević je ukazao da je cena benzina u Srbiji znatno viša nego u svim zemljama u okruženju, pri čemu je cena u BIH, Makedoniji i Crnoj Gori niža nego u Srbiji za 10 do 18 dinara, što je jak motiv građanima Srbije, pa i preduzećima, da prelaze granicu i toče gorivo na tamošnjim pumpama, čime se deo poreskih prihoda od akciza i PDV-a odliva u okolne zemlje.