Sa Fijatom "puca" i Srbija
Najveći srpski izvoznik fabrika Fijat automobili Srbija saopštio je juče da je zbog ekonomske krize, koja diktira parametre na evropskom i svetskom automobilskom tržištu, prinuđen da privremeno zaustavi proizvodnju a radnike pošalje na prinudni odmor. Samo ove nedelje radnicima je rečeno da tri dana ne dolaze na posao.
U sindikatu fabrike kažu da, ipak, ne strahuju od zatvaranja fabrike, već od smanjenja broja zaposlenih. Tim povodom oni su juče uputili dopis predsedniku i premijeru Srbije.
"Privremeno zatvaranje fabrike je usmereno ka tome da se poslovanje, pa samim tim i radna mesta, ljudski i materijalni resursi sačuvaju i stave u funkciju u najskorije vreme", navodi se u saopštenju FAS-a.
Predsednik sindikata u FAS-u , Zoran Marković, kaže za "Vesti" da fabrika sigurno neće biti zatvorena, ali da postoji realna opasnost da se smanji broj radnika.
- To je realno jer na tržištu konkurišemo samo sa jednim modelom i radimo samo jedan posao. Proizvodnja još jednog, modela bi možda smanjila tu opasnost - ističe Marković.
U pismu koji je upućen Tomislavu Nikoliću i Aleksandru Vučiću traži se da se uključe u rešavanje ovog problema, obzirom da država ima trećinu udela u zajedničkoj kompaniji sa torinskim partnerom.
Zoran Marković kaže da su radnici zabrinuti zbog obaveštenja da nekoliko dana u septembru neće morati da dolaze na posao, ali i da postoje indicije da će tako biti i u oktobru.
Investicija od 1,2 milijarde evraU fabrici Fijat automobili Srbija zaposleno je preko 3.000 mladih Kragujevčana. U kooperantskim firmama, koje rade za Fijat radi još 1.400 zaposlenih. Kompanija je osnovana 2008. godine. Nova fabrika, koja je jedna od najmodernijih u sistemu Fijat grupacije u celom svetu, počela je sa radom pre dve godine. U nju je do sada investirano 1,2 milijarde evra, od čega je 850 miliona uloženo u nabavku opreme. |
- U fabrici rade uglavnom mladi ljudi i oni su sada zabrinuti zbog tog plaćenog odsustva. Većina njih kada su se zaposlili su uzeli kredite i počeli da osnivaju porodice računajući na sigurne prihode. Sada se pitaju šta će se dalje događati, ako kriza potraje - navodi Marković.
Loša vest iz Kragujevca nije crna samo za radnike fabrike Fijat automobili Srbija, već i za čitavu državu. Pre svega, FAS je samo prošle godine izvezao iz Srbije automobile vredne više od 1,5 milijarde evra i ubedljivo je najveći izvoznik iz Srbije.
Blizu 8.000 radnika je uposleno u auto-industriji, što u samom FAS što u još deset najvećih kooperanata od kojih su mnogi italijanske fabrike koje će u lančanoj reakciji morati da preispitaju svoje poslovanje u Srbiji u okolnostima kad sam Fijat smanjuje proizvodnju.
Fijat je potpisao i ugovore sa više od 30 manjih firmi širom Srbije koje treba da rade manje delove za njegove velike komponentaše. Koliko je FAS važan za Srbiju svedoči dovoljno podatak da je kompanija apsolutno nezamenljiva jer je prvi sledeći "veliki" izvoznik Naftna industrija Srbije sa 303 miliona evra.
Ugroženi i kooperanti
U samom Kragujevcu je napravljeno uz Fijatovu fabriku još osam fabrika koje prave delove za model 500L. Na matičnoj lokaciji Fijat automobila Srbija pogone su izgradili Manjeti Mareli egzost, koji proizvode sve verzije izduvnih sistema sa katalizatorima, zatim Džonson kontrols MM, koji pravi instrument table, enterijer, unutrašnje stranice i delove od plastike, Manjeti Mareli sa programom branika i spojlera, i Drakselmajer koji proizvodi elektroinstalacije. U slobodnoj carinskoj zoni Grošnica na samom rubu Fijatovog kompleksa smeštene su još četiri fabrike, koje proizvode sedišta, sklopove za šasije, gumene i plastične delove i gotove. |