Građevinske dozvole za 28 dana: Umesto 18 biće 13 procedura
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Zorana Mihajlović izjavila je da će izmene Zakona o planiranju i izgradnji, kojima je predviđeno da se građevinska dozvola dobija za 28 dana, biti usvojene oko 1. septembra, a puna primena se očekuje sredinom 2015.
"Naš interes je da Srbija ne bude 128. na listi Svetske banke po rokovima za dobijanje građevinske dozvole, na koju se, kao sada, neće čekati u proseku više od 260 dana", rekla je Mihajlović na javnoj raspravi u Beogradu o Nacrtu izmena i dopuna Zakona o planiranju i izgradnju.
Objasnila je da će broj procedura za dobijanje građevinske dozvole biti smanjen sa 18 na 13, ukinuće se naknada za građevinsko zemljište koja je, po njenoj oceni, bila parafiskalni namet, a novac će se investitori davati samo za opremanje zemljišta.
"Lokacijske dozvole više neće biti upravni akt, a Ministarstvo građevinarstva i državne insitucije će biti dužni da pribavljaju dokumentaciju za investitore i sve će se raditi na jednom šalteru", kazala je Mihajlović i istakla da konverzija kao termin neće postojati, već pravo korišćenja zemljišta postaje pravo svojine koje će moći da se dobije sa ili bez naknade.
Ako se plaća naknada plaćaće se u odbnosu na tržišnu cenu grasđevinskog zemljišta u 120 rata ili sa 50 odsto popusta ukoliko se plaća odjednom.
Mihajlović je podsetila da se mesto Srbije po izdavanju građevinskih dozvola pogoršalo za razliku od drugih država u okruženju koje su radile na tome.
"Od 2008. do danas Srbija je na listi Svetske banke po izdavanju građevinskih dozvola imala pad za 33 mesta", kazala je ona i dodala da je donošenje zakona uslov da se povećaju investicije i otvore nova radana mesta.
Istakla je da je svim potencijalnim investitorima sa kojima se razgovaralo, koncept zakona prihvatljiv, ali ostaje briga države i investitora oko brzine primene zakona, odnosno da li će biti tehničkih mogućnosti da se zakon sprovodi predviđenom dinamikom, kao i da li će biti opstrukcija na lokalnom nivou.
Ministarka je pozvala da se predlozi o propisima o planiranju i izgradnji upute njenom ministarstvu, kako bi konačna verzija zakona bila jasna sa sve i primenljiva i kako bi se na najbolji način zaštitili interesi i države, i investitora.
NALED i USAID: Nacrt zakon o planiranju i izgradnji dobar
Predstavnici Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i Američke organizacije za međunarodni razvoj (USAID) ocenili su danas da je Nacrt zakona o izmenama Zakona o planiranju i izgradnji, dobra osnova za povećanje ulaganja u Srbiju. Direktorka kancelarije Misije USAID u Srbiji za ekonomski razvoj, Suzan Kutor, kazala je tokom javne rasprave o tom zakonu, da je on jedan od uslova unapređenja poslovnog okruženja i prvi korak ka unapređenju sistema gradnje u Srbiji.
Kutor je navela da je USAID dve godine učestvovao u izradi nacrta zakona, dajući predloge odredbi u sklad sa međunarodnom praksom, zbog čega očekuje da novi zakon smanji troškove i vreme izdavanja građevinske dozvole. USAID je uputio i preporuke nadležnom ministarstvu da formira koordinaciono telo za reformu izdavanja dozvola, da što pre uradi podzakonska akta, uskladi zakon sa drugim zakonima, omogući obuku službenika za njegovu primenu i uvede elektronski sistem za izdavanje
|