Beograđanin zarađivao 209.259 evra mesečno?!
Kojim poslom čovek treba da se bavi u Srbiji pa da za godinu zaradi 2,5 miliona evra odnosno 291.289.161 dinar? Upravo toliko je jedan Beograđanin prijavio poreznicima i tako postavio svojevrsan rekord.
Da je u pitanju istinski rekorder, govori i činjenica da je drugoplasirani srećnik zaradio “samo” 147.655.431 dinar. Praktično pola sume u odnosu na prvoplasiranog.
Prošle godine, a prema podacima iz 2012, rekorder je bio takođe iz Beograda, ali sa značajno manjim prihodom od ovogodišnjeg prvoplasiranog. Tačnije, za 2012. godinu prijavljen je najveći prihod u iznosu od 180 miliona dinara, a kad se podeli na 12 meseci to je zarada od 140.000 evra mesečno.
- Od prvih deset podnosilaca prijava sa najvećim prihodima, njih šest su inženjeri, dok ostali podnosioci nisu naveli zanimanje, objašnjavaju poreznici i podsećaju da, po zakonu, podnosioci prijava godišnjeg poreza na prihod nisu ni dužni da dostave podatak o zanimanju. Očigledno da su to pravo koristili.
Podnosioci prijava sa najvećim prihodima uglavnom su, napominju poreznici, iz Beograda i većih gradova u Srbiji, kao što su Niš i Novi Sad.
Javnost će i ove godine, podsećaju poreznici, ostati uskraćena za imena tih građana, jer zakon zabranjuje objavljivanje podataka o ličnostima koje su podnele poreske prijave za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana. Bogataši ostaju van domašaja radoznalaca, opet koristeći svoje zakonsko pravo.
Obavezu podnošenja poreske prijave do 15. maja imali su svi koji su u 2013. godini ostvarili ukupan godišnji dohodak veći od 2.185.488 dinara.
Oni koji su ostvarili više od trostruko većeg iznosa godišnje zarade plaćaju porez od deset odsto na prihod, dok oni koji su imali sreću da zarade više od šestostrukog iznosa prosečne godišnje zarade plaćaju porez od 15 odsto. Naravno, ovi građani imaju prava i na odbitke, do 50 odsto, za svoje i troškove porodice.
Porez na dohodak ostvaren u 2013. ove godine prijavilo je ukupno 17.800 građana, što znači da su mesečno zarađivali više od tri prosečne plate, dok je godinu dana ranije porez na dohodak moralo da plati njih 19.002. Moglo bi se zaključiti da je kriza "odnela" 1.200 bogataša.