Dnevno u Moskvu pošaljemo 50 tona jagoda
Svakog dana se u Pocerini nabere oko 80 tona jagoda. Najviše kupuju Rusi, tako da dva šlepera sa oko 50 tona jagoda dnevno odlaze put moskovskih pijaca, dok oko 30 tona kupuju domaći trgovci.
Cena jagode je prihvatljiva za proizvođače koji za kilogram dobijaju od 120 do 130 dinara. Već četiri godine trgovci iz Rusije kupuju šabačku jagodu, pa se stvorilo i poverenje između njih i proizvođača.
"Rusi traže dobar kvalitet i pošteno plaćaju. Isplaćuju nam jagodu u roku od 24 časa, tako da kad oni stignu mi nemamo problema, rasterećeni smo i sa zadovoljstvom radimo. Kupuju na veliko, tako da nemamo problem da prodamo", kažu jagodičari iz sela Bojić, u kome je jedno od većih otkupnih mesta.
Obilne padavine umanjile su prvi rod za oko 30 odsto.
"Sve smo pokušali, ali nismo mogli da spasemo taj prvi rod koji je trebalo da bude i najkvalitetniji i sa boljom cenom. Došlo je do truljenje ploda i to baš u periodu zrenja jagode. Nadamo se da takvih padavina više neće biti i da ćemo sezonu jagoda privesti kraju bez većih problema", kaže Živko Sibinčić, dugogodišnji proizvođač jagode iz Bogosavca.
Jagoda se u šabačkom kraju gaji intenzivno na oko 1.200 hektara. Najviše u pocerskim selima Grušiću, Rumskoj, Bojiću, Volujcu, Bogosavcu... Većina zasada je na foliji, uz obavezan sistem navodnjavanja - kap po kap.
Grad Šabac je inicirao i izgradnju specijalizovanog centra za pakovanje, skladištenje i distribuciju voća. Projekat je vredan oko 20 miliona evra, a još se traže investitori.