Treba li Zrenjaninu civilni i kargo aerodrom?
Lokalna samouprava grada Zrenjanina poslednjih nekoliko meseci forsira ideju da se sportski aerodrom Ečka u istoimenom mestu nadomak Zrenjanina pretvori u civilni i kargo aerodrom, što bi podrazumevalo i ideju da autoput od Kovilova prema Novom Sadu prođe kroz Zrenjanin i u potpunosti oživi atmosferu posrnulog industrijskog giganta.
Ivan Dević, pomoćnik gradonačelnika Zrenjanina, kaže da ima mnogo kompanija zainteresovanih za preuređenje ovog aerodroma sa najstarijom pistom u Evropi.
- Prepakivanje, da tu aktivnost tako nazovemo, sadašnjeg sportskog u moderan civilni i kargo aerodrom je investicija od tri, najviše četiri miliona evra. Tim novcem mogle bi da se obnove staze za poletanje i sletanje, kompletira aerodromska zgrada, a objekat opremi meteorološkom i carinskom opremom - kaže Dević.
I pored toga što većina lokalnih političara, pa i građana Zrenjanina pozdravlja ovu ideju i smatra da bi to značilo preporod nekada najvećeg prehrambeno-industrijskog centra bivše SFRJ, ima i onih koji su dijametralno suprotnog razmišljanja, među kojima je i Živa Frenc, nekadašnji pilot Jata, višestruki šampion Balkana u sportskom jedriličarstvu i dugogodišnji instruktor u obuci mladih pilota sportske avijacije.
- Mislim da elitna škola vazduhoplovstva, kao što je trenutno ova naša u Ečki, može doprineti mnogo više ekonomskom blagostanju regiona. Dva saobraćajna aerodroma na razdaljini od 200 kilometara nemaju šansu da ekonomski opstanu. Kao što se zna, imamo beogradski i niški civilni aerodrom, a za sat i dvadesetak minuta stiže se odavde do Surčina - ističe Frenc, napominjući da po njegovim saznanjima, aerodrom Ečka ne bi mogao da bude prodat za više od 600.000 ili 700.000 evra, što bi gradu donelo samo kratkoročnu finansijsku injekciju.
Poslovi pljušte- Ovaj aerodrom bi bio od izuzetnog značaja za dalji razvoj grada Zrenjanina, ali i cele regije - napominje Dević. - Kasnije bi to bio veliki zalog jer ne bismo morali da brinemo za dobijanje poslova. |
- Sasvim je realna i pretpostavka da bi potencijalni kupac mogao odmah da promeni namenu aerodromskog kompleksa, pošto sa njim u paketu ide i oko 300 hektara zemlje. Koliko znam, a sigurno da bih već nešto načuo, jer sam u toj branši, nema interesovanja aviokompanija za kupovinu Ečke - tvrdi Frenc.
U prilog toj tvrdnji on navodi primere iz drugih sredina.
- Na primer, vlasti u Segedinu svojevremeno su se dosetile da tamošnji sportski aerodrom pretvore u saobraćajnu luku, međutim, od toga nije bilo ništa. Potrošene su ogromne pare, koje su, narodski rečeno, bačene u bunar, a civilni aviosaobraćaj u Segedinu nikada nije zaživeo. Danas se na njemu organizuju međunarodna jedriličarska, padobranska i druga slična prvenstva, na kojima učestvuje po nekoliko stotina gostiju iz svih krajeva Evrope i celog sveta. Novi direktor objekta shvatio je smisao priče i spasao celu stvar. Slično se dogodilo i sa Čenejom, kada su novosadske vlasti prohtele da imaju svoj aviosaobraćaj, pa su zamislili skoro nemoguću ideje, ali i od toga nije bilo ništa. Bojim se da je Ečka novi veliki, bezumni pokušaj - ubeđen je Frenc.