"Rusko tržište je naša šansa"
Poslednji je trenutak da Srbija prestane da, u ekonomskom smislu, sva jaja drži u jednoj korpi i počne da razvija privredu sa zemljama koje ekonomski rastu, čija su tržišta "gladna" i na kojima bi naš izvoz mogao biti konkurentan, smatraju mnogi naši poslovni ljudi koji su na tržištu Rusije.
- Deklaracijom o strateškom partnerstvu koju su potpisali predsednici Srbije i Rusije Tomislav Nikolić i Vladimir Putin, Rusija je uz Kinu, Francusku i Italiju postala četvrta zemlja s kojom imamo strateško partnerstvo, i to moramo iskoristiti - navodi Nenad Popović, potpredsednik DSS-a i jedan od najuspešnijih srpskih privrednika u Rusiji, vlasnik ABS holdinga koji čini deset fabrika.
Da učimo od PoljakaKao primer da se može biti blizak EU, čak i unutar EU, a istovremeno razvijati odnose s Rusijom, Popović navodi primer Poljske koja je za prethodnih pet godina prepolovila izvoz u EU, a istovremeno povećala izvoz u Rusiju za 40 odsto. |
Srbija bi, prema rečima Popovića, morala da obezbedi raznovrsnost spoljnotrgovinskih partnera. - Ne smemo da ekonomski zavisimo samo od jednog partnera, a sa 58 odsto razmene to je sada EU, tržište koje je u stagnaciji - ističe Popović.
Istini za volju, izvoz Srbije u Rusiju je za samo godinu dana porastao 9,5 odsto, pre svega zahvaljujući poljoprivredi.
- Vlada bi trebalo da razmisli o formiranju izvozne banke koja bi pomogla plasman robe na rusko tržište. Znate, ljubav, poštovanje i uvažavanje Srba i Rusa su obostrani i iskreni, ali je vreme da iz te bliskosti proistekne i poslovni rezultat. Jedan danski putopisac je u 17. veku napisao da "Rusi sporo uprežu, ali zato brzo voze". To je preraslo u metaforu koja bi i na Srbe mogla da se preslika. Sad su kola upregnuta. Vreme je da počnemo da vozimo - kaže Popović.