Sindikati: Zakon o radu - prikrivanje pljačke
Predloženi zakon o radu naneo bi veliku štetu radnicima u Srbiji, služio bi za "prikrivanje tragova pljačkaške privatizacije preduzeća", a njegovo usvajanje dovelo bi do haosa u Srbiji, ocenili su u četvrtak Savez samostalnih sindikata Srbije i UGS Nezavisnost.
Predsednik UGS "Nezavisnost" Branislav Čanak rekao je na konferenciji za novinare da je prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić nekoliko puta ocenio da je privatizacija u Srbiji bila "pljačkaška".
"Njegov nekadašnji savetnik Siniša Mali, sada predsednik Privremenog organa Beograda, u to vreme je bio direktor (Centra za tendere) u Agenciji za privatizaciju, i sada je nagrađen da donese zakon koji će sve to da sakrije", rekao je Čanak.
Po njegovim rečima, izmenjeni Zakon o radu donosi se "da bi prikrio tragove iz prošlosti i trajno eliminisao sindikate" što je "opasan signal za budućnost Srbije".
"To je skandalozno, apsolutno neznanje - i pravničko, i ekonomsko. Kada bi tako nešto napisao student pravnog fakulteta, preusmerili bi ga u šnajdere jer nije za taj posao", ocenio je Čanak.
Manje para za minuli rad, bolovanja, godišnji...Kako su procenila dva reprezentativna sindikata, predloženi propisi o radu umanjili bi primanja za minuli rad za 10,3 odsto, bolovanje od 30 dana biće manje plaćeno 42,4 odsto, povreda na radu manja za 21,2 odsto, a godišnji odmor od 30 dana biće plaćen manje za 38,4 odsto. |
Zakon o radu, po njegovim rečima, mora da bude usklađen s privredom zemlje, a ono što je predloženo, nije usklađeno ni s procenom da će iduće godine privredni rast u Srbiji biti jedva jedan odsto.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Ljubisav Orbović smatra da će mali broj ljudi biti zainteresovan za javnu raspravu o Nacrtu izmena Zakona o radu, jer se ona održava u vreme praznika - od 18. decembra do 10. januara.
Po planu Ministarstva rada, javne rasprave će biti 20. decembra u Novom Sadu, 23. decembra u Kragujevcu i 26. decembra u Beogradu.
"Od 150 izmenjenih članova zakona, nema nijednog koji govori o nekom boljitku, samo desetak se odnosi na neko tehničko poboljšanje, ali sve ostalo je smanjenje prava zaposlenih", rekao je Orbović.
Sindikati su na konferenciji ocenili da Nacrt izmena Zakona o radu ne može da se popravi, te je neophodno pisati novi, a sindikati će, kako su dodali, u tome rado učestvovati.
Oba reprezentativna sindikata najavila su da će organizovati masovni protest ispred Skupštine Srbije ako bude odlučeno da sporni zakon uđe u skupštinsku proceduru.
Ćute Amerikanci i ostali stranciDa se novi zakon o radu donosi da bi "prikrio tragove pljačkaške privatizacije", po Čankovim rečima, govori i to što se od jula ove godine Američka privredna komora i Savez stranih investitora ne oglašavaju o tom zakonu. |