"Ako privreda potone, i banke će sa njom, pa i cela država"
Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Željko Sertić izjavio je da su nelikvidnost i nesolventnost najveći problemi srpske privrede koji moraju što pre da se reše. Kako je rekao, nelikvidnost privrede raste i predstavlja veliki rizik po finansijsku sigurnost poslovnih banaka, jer preti da potopi ceo finansijski sistem u državi.
- Ukoliko se problemi ne reše u kratkom roku, postoji opasnost da se virus koji se nalazi u sektoru privrede prelije na banke, što bi svima donelo ozbiljne nevolje", ocenio je Željko Sertić za Magazina Bisnis.
Sertić je kazao da su mnoga preduzeća zadužena do ivice svojih mogućnosti, imaju problem sa vraćanjem starih i ne mogu da dobiju nove kredite, dok sa druge strane, stroga regulativa ograničava korišćenje drugih instrumenata, kao što su mikro krediti od novih finansijskih institucija koje bi mogle da pomognu privredi.
Predsednik PKS-a je istakao da je o tom ozbiljnom problemu razgovarao i s bakama i s privrednicima, ocenjujući da ga nije moguće separatno rešiti.
- U pronalaženje izlaza mora da se uključi država, i Ministarstvo finansija i Ministarstvo privrede, u saradnji sa centralnom bankom, kazao je Sertić i objasnio da reforme koje su pokrenute ne mogu da daju rezultate preko noći i da će sledeća godina biti ključna za odlučne rezove zahvaljujući kojima će se u Srbiji stvoriti nov ekonomski i poslovni ambijent.
- Uz strukturne reforme za čije sprovođenje je potrebno više vremena, tu su i četiri zakona - novi zakon o radu, novi zakon o planiranju i izgradnji, o privatizaciji i o stečaju. Svi zajedno omogućiće resetovanje srpske privrede, ocenio je Sertić. Nakon toga, dodao je, država treba da kroz nadzor i efikasnost inspekcijskih organa te procese učini efikasnim, odlučnim i transparentnim.
Na pitanje za koje strateške pravce razvoja privrede se zalaže PKS Sertić je kazao da su to pre svega energetika, savremena poljoprivreda i proizvodnja zdrave hrane, prerađivačka industrija, prvenstveno finalnih proizvoda, i građevinska industrija koja za sobom vuče više od trideset delatnosti. Istakao je da je veoma važan razvoj informaciono-komunikacionih tehnologija koje mogu da budu značajan zamajac u budućnosti, kao i da ozbiljan potencijal postojiu u turizmu.
Predsednik PKS je najavio i da će biti reformisan ceo komorski sistem u kojem trenutno postoje Privredna komora Srbije, dve pokrajinske, jedna gradska i 16 regionalnih komora koje funkcionišu potpuno nezavisno.
- PKS nema nikakav uticaj ni na jednu od ovih komora. Naš kapacitet kao važne nacionalne institucije mora biti drugačiji. Zato idemo na reformisanje celog komorskog sistema da bi on bio jedinstven i efikasan, kazao je Sertić.