Hrvatska "unela" u Srbiju oko 600 miliona €: "Srbi, uzvratite"
Hrvatske kompanije su uložile u Srbiju oko 600 miliona evra, posebno u poslednjih deset godina, dok su kompanije iz Srbije znatno manje ulagale u Hrvatsku, izjavio je direktor Agencije za investicije i konkurentnost Hrvatske Damir Novinić u Privrednoj komori Srbije (PKS) na Srpsko-hrvatskom poslovnom forumu.
Damir Novinić je pozvao srpske kompanije da investiraju u Hrvatsku, naglašavajući da prostora za saradnju ima u više oblasti, precizirajući velike potencijale u oblasti turizma. Prema njegovim rečima, velika prednost je to što Hrvatska i Srbija imaju sličan jezik i zakonodavni okvir.
Potpredsednik PKS-a Raša Ristivojević rekao je da je Hrvatska u poslednjih 10 godina stalno u prvih 10 zemallja po ukupnoj trgovinskoj razmeni Srbije sa svetom. On je naveo da se ekonomski odnosi Srbije i Hrvatske baziraju na robnoj razmeni koja je u stalnom porastu od 2001, naglašavajući da se privredna saradnja može unaprediiti u oblastima energetiske, metalo-prerađivačke industrije, trgovine, građevinarstva, IT sektoru, kao i poljoprivredi. Prema rečima Ristivojevića trebalo bi insistirati i na zajedničkim nastupima na trećim tržištima.
Predsednik Hrvatske privredne komore Nadan Vidošević naglasio je da bi ekonomske politike Srbije i Hrvatske trebalo da se usmere ka izvozu. On je kazao da srpske kompanije do sada nisu toliko bile prisutne u Hrvatskoj u procesu privatizacije jer su teško mogle da se nose sa konkurentima, odnosno multinacionalnim kompanijama - bankarskim sektorom Italije i Austrije, kao i mobilnim operaterima Nemačke ili Austrije.
"Drugačija je situacija bila u Srbiji i mi smo to iskoristili. Mi smo zadovoljni i to će se nastaviti, delimično zbog srpskog tržišta, ali prvenstveno zbog sporazuma koje Srbija ima i koji su prednost za hrvatske kompanije", kazao je Vidošević i dodao da je Hrvatska shvatila i da više neće biti rasta domaće tražnje, da privatizacioni prihodi neće više biti tako izdašni kao što su do sada, pa će morati da se okreće izvozu i višem obliku saradnje, koji su nekad bili karakteristični za Srbiju i Hrvatsku.
"Za srpsko-hrvatski biznis idu bolji dani. Ne postoje dve Evropske zemlje koje su uspele 20 puta povećati svoju robnu razmenu u poslednjih desetak godina", naglasio je Vidošević i dodao da Hrvatska ide u nove privatizacije jer državi nedostaje novac i više ne želi trošiti na kompanije koje mora održavati u životu a nema ekonomsku korist, ali i zbog pokušaja ekonomskog rasta kroz nove investicije.
"Prodaje se ono što može i za šta postoji realan interes i to je kriterijum", naglasio je on.
Nikolić i Josipović za poboljšanje ekonomske saradnje
Predsednici Srbije i Hrvatske Tomislav Nikolić i Ivo Josipović ocenili su da je
Oni su se danas u Beogradu sastali sa privrednicima iz Srbije i Hrvatske, što su učesnici sastanka ocenili kao najvažniji deo dvodnevne posete hrvatskog predsednika.
Tokom sastanka sa postignuta je saglasnost da Srbija i Hrvatska imaju "kompatibilne ekonomije", i da bi ekonomska saradnja između Srbije i Hrvatske bila pozitivan signal za strane investitore, dodaje se u saopštenju. Nakon sastanka sa srpskim i hrvatskim privrednicima, Nikolić i Josipović zajedno su otputovali u Tavankut, nadomak Subotice. |