Simpo će ponovo biti u rukama države
Rukovodstvo Simpa prihvatilo je u ponedeljak predlog odlazećeg ministra finansija i privrede Srbije Mlađana Dinkića da se poreski dug tog preduzeća pretvori u akcije države. Time bi država postala većinski vlasnik te kompanije, sa udelom od oko 70 odsto, saopštilo je Ministartvo finansija i privrede.
Simpo se obavezao i da će od ponedeljka, 26. avgusta, redovno plaćati sve poreze državi i doprinose radnicima, o čemu će biti potpisan poseban protokol i upućen Vladi na potvrđivanje.
Rukovodstvo Simpa je na današnjem sastanku s Dinkićem najavilo da će do kraja ove nedelje uplatiti dug za doprinose za penzijsko-invalidsko osiguranje, čime bi se stekli uslovi da Poreska uprava deblokira račun kompanije. To je, kako je saopštilo Ministarstvo finansije, pre svega u interesu 5.000 radnika u Simpu.
Poreska uprava Srbije je u petak, 23. avgusta, blokirala račun Simpa čiji je ukupan dug po osnovu poreza i doprinosa 4,88 milijardi dinara.
"Sva preduzeća u Srbiji, mala i velika, državna i privatna, moraju imati potpuno isti poreski tretman. Zato je bilo neophodno da se i kompanija Simpo konačno uvede u sistem redovnog plaćanja poreza i doprinosa", piše u saopštenju Ministarstva finansija i privrede.
Dodaje se da su to ministarstvo i Poreska uprava, na čelu sa njenim direktorom Ivanom Simičem, uspeli da "sa stoprocentnim uspehom uvedu nultu toleranciju neplaćanja poreza" i da se taj princip i ubuduće mora poštovati bez izuzetaka.
Dobro za Simpo, loše za državu?Savetnik za stana ulaganja Milan Kovačević ocenio je da je pretvaranje poreskog duga kompanije za proizvodnju nameštaja Simpo iz Vranja u akcije države dobro za tu firmu, ali je loše kao državna praksa. Da li je rešen problem za 5.000 radnika, a napravljena muka za sve ostale Srbe?
"Ovakva praksa nipošto se ne bi smela produžavati. Treba istražiti i da li je bilo zakonskog osnova i za ovakvo postupanje Simpa. Dugogodišnjim opraštanjem poreskog dugovanja Simpo je ’naviknut da lošije radi’. Da nije oslobađan plaćanja poreza tako dugo, a po mojim informacijama bez zakonskog osnova, jer nije bio preduzeće u restrukturiranju, verovatno bi se u Simpu više zapinjalo i tražio način da smanje rashodi i povećaju prihodi", rekao je Kovačević agenciji Beta.
Kovačević je istakao i da je moguće da će država biti dodatno oštećena, nakon što se uporedi nominalni iznos duga sa nominalnom vrednošću kapitala, koji često može biti "naduvana". On smatra i da država neće moći da nađe strateškog partnera za Simpo, kao što je to urađeno sa Zastavom iz Kragujevca i Fijatom.
|