Porez na stan veći i do tri puta
Nemojte se iznenaditi ako vas po dolasku u otadžbinu zateknu poreska rešenja za imovinu značajno uvećana u odnosu na prethodnu godinu i ako vam mnogo toga pri obračunu ne bude jasno. Razlog većim računima, u nekim opštinama čak i tri puta nije uvećana poreska stopa već to što se porez za 2013. godinu drugačije obračunava, odnosno sve one olakšice koje su važile do sada, od ove godine su ukinute ili su umanjene.
- Do sada je važilo umanjenje od 40 odsto za obveznika koji stanuju u kući, odnosno stanu koji se oporezuje i plus po 10 odsto umanjenja po članu porodice, maksimalno za tri osobe, tako da je po ovom osnovu maksimalno umanjenje bilo moguće do 70 odsto. Takođe, i po osnovu amortizacije stana je bilo maksimalno umanjenje do 70 odsto. Sada po osnovu stanovanja vlasnika može da dođe do umanjenja poreza do 50 odsto, a po osnovu amortizacije, odnosno starosti stana maksimalno do 40 odsto visine poreskog zaduženja - objašnjava za "Vesti" Zoran Jovičić, poreski kontrolor u Opštini Golubac, gde će po novom načinu obračuna porezi biti uvećani od 20 do 30 odsto.
Za koga važe olakšice?U Opštini Golubac, jednoj od komuna u Istočnoj Srbiji, poznatoj po tome što veliki broj tamošnjeg stanovništva zarađuje za život u inostranstvu, kažu da će postojeće poreske olakšice važiti i za dijasporu. Kako objašnjava poreski kontrolor Zoran Jovičić, ukoliko naši ljudi koji rade u inostranstvu imaju prijavljeno prebivalište na teritoriji opštine, oni imaju pravo na umanjene po osnovu stanovanja, bez obzira na to što veći deo godine provode na radu u drugim zemljama. |
Ne radi se, dakle, kako tvrde u opštinskim upravama, o samovolji lokalne vlasti, već o primeni zakona po kojem više nije moguće na osnovu poreskog kredita ili amortizacije stana smanjiti porez i do 70 odsto. Odnosno, poreznike pri obračunu više ne sputavaju ograničenja koja su važila u 2011. i 2012. godini, a koju je Vlada Srbije podržavala, pre svega zbog socijalnog mira.
Sada kada su državne i opštinske kase ispražnjenje, zakon je počeo da se primenjuje u potpunosti, a data su ovlašćenja opštinskim vlastima da određuju visinu poreske stope ali ona ne može biti veća 0,4 odsto od vrednosti imovine.
Uz sve to, od ove godine se za obračun koristi tržišna cena kvadrata koju utvrđuje Republički zavod za statistiku, a ona je po pravilu veća od one po kojoj vlasnik na slobodnom tržištu može da je proda, o čemu svedoči primer jedne Čačanke.
- Dobila sam rešenje za plaćanje poreza na stan s iznosom koji je tri puta veći nego prošle godine. Do sada sam plaćala 2.000 dinara, a sada je rešenje na preko 6.000 dinara. U opštini su mi rekli da su primenili tržišnu vrednost stana u kojem živim. Jeste on u centru Čačka, ali nema šanse da mogu da ga prodam po 1.500 evra, kako mi to opštinari kažu - žali se penzionerka iz Čačka, koja će tako morati da izdvoji čak trećinu penzije za porez na stan.
Beograd najskupljiGrad Beograd je odlučio da ne povećava porez na imovinu koju građani plaćaju ove godine. Porezi u srpskoj prestonici su zbog veće poreske osnovice, odnosno veće tržišne cene stambenog prostora u proseku veći nego u drugim gradovima, pri tom iznos zavisi od toga da li se nepokretnost nalazi u strogom centru ili u nekom prigradskom naselju, gde je poreska osnovica manja. |