Srpsko - hrvatski duvanski "rat"
Proizvođači duvana i cigareta, kao i Privredna komora Srbije, smatraju da ne treba dozvoliti da nova članica Evropske unije, Hrvatska, i dalje ima povlašćeni položaj, odnosno niže carine za izvoz cigareta u našu zemlju. To bi, upozoravaju, domaće proizvođače stavilo u neravnopravan položaj, a srpskom budžetu moglo da nanese višemilionsku štetu.
Evropska unija traži za Hrvatsku povlašćen tretman za uvoz cigareta u Srbiju.
"U ovom momentu na nivou pregovaračkih timova koji je oformila naša vlada iscrpljene su mogućnosti za dalji razgovor sa EU, obostrano je odlučeno da se pitanje mora podići na viši nivo kako bi se našlo rešenje, a to su kod EU komesari za proširenje ili trgovinu, a kod nas vrh vlade", kaže Bojana Todorović iz Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine.
Hrvatska je od Unije tražila da na kvotu od 1.625 tona cigareta godišnje plaća carinu kao do sada, dok je bila članica CEFTE - to je 15 odsto, umesto 57,6 odsto koliko plaćaju zemlje Unije. Takva računica značila bi manjak u srpskom budžetu od sedam miliona evra.
Nenad Budimović iz Privredne komore Srbije kaže da je stav PKS da mora istraje u pregovorima, jer je to bitno za našu duvansku industriju.
"Imamo 1700 mesta koja bi ostala prazna. Moramo da zauzmemo jasan stav da zadržimio pravila igre koja važe za EU i Hrvatsku koja je član EU sad. Verovatno bi sve ostale države mogle da pođu tim primerom i da traže isti status kao i Hrvatska", kaže Budimović.
Stoga ni ne čude stavovi ovdašnjih duvanskih kompanija. Srđan Lazić iz "Britiš-amerikan tobako" smatra da bi bilo kakvo uvođenje kvote ili davanje koncesije Hrvatskoj odnosno EU dovelo do flagrantnog narušavanja regionalnog okruženja.
"Verujemo da će Vlada Srbije uspeti da sačuva domaću duvansku industriju pregovorima i da neće pristati na kvotu EU", ističe Lazić.
Ukoliko se dese bilo kakve promene u spoljno-trgovinskom režimu, "Japan Tobako" će proceniti efekat koji bi te promene imale na poslovanje kompanije u Srbiji smatra ta kompanija.
"Svaki presedan davanje povlastica Hrvatskoj ili dugoj članici EU stvorio bi negativan ambijent za sve buduće potencijalne investitore koji bi uložili svoj novac u Srbiju", kaže Žika Zorkić iz Fabrike duvana MONUS.
Hrvatska je i u CEFTI imala privilegovan status kada je reč o carinama na duvan. Srbija je, na primer, za izvoz plaćala dva i po puta više, pa je i to jedan od razloga što smo u Hrvatsku prošle godine izvezli 10 puta manje cigareta nego oni kod nas. Dodatni problem je i nemogućnost proboja na tamošnje tržište - zloupotreba monopolskog položaja jednog hrvatskog proizvođača duvana -što je potvrđeno i sudskom presudom.