Usvojeni zakoni o reviziji i o računovodstvu: Računovođa može da bude svako?!
Skupština Srbije usvojila je zakone o reviziji, o računovodstvu i o faktoringu kojim se te oblasti usklađuju s međunarodim standardima i evropskim zakonodavstvom. Primenom novih rešenja broj obveznika revizije smanjiće se za jednu petinu, na oko 4.400 preduzeća čime će se poboljštati kvalitet revizije.
Obavezu da obavljaju reviziju godišnjih finansijskih izveštaja imaće velika i srednja preduzeća po kriterijumima zakona o računovodstvu, firme s prihodom većim od 4,4 miliona evra u prethodnoj godini, preduzeća na berzi i kompanije od javnog interesa.
Predviđeno je i formiranje Odbora za javni nadzor nad obavljanjem revizije, kao tela koje za zaštitu javnog interesa u radu Komore ovlašćenih revizora, društava za reviziju, samostalnih revizora i licenciranih ovlašćenih revizora. To telo i ministarstvo nadležno za poslove finansija, imaće krajnju odgovornost za kvalitet revizije u Srbiji.
Novi kriterijumi
Zakonom o računovodstvu menjaju se kriterijumi za određivanje veličine privrednih društava i uvodi kategorija mikro-preduzeća koja imaju do deset zaposlenih, prihod do 700.000 evra i prosečnu vrednost poslovne imovine do 350.000 evra. Za takva mikro-preduzeća se pojednostavljuju pravila za vođenje poslovnih knjiga, tako da će morati da vode samo bilans stanja i bilans uspeha.
Po novim kriterijumima, velika preduzeća su ona koja imaju više od 250 zaposlenih, više od 35 miliona evra poslovnih prihoda. Srednja preduzeća su ona koja imaju između 50 i 250 radnika i između 8,8 milioa evra i 35 miliona evra prihoda, dok mala preduzeća imaju od 10 do 50 zaposlenih i prihode između 700.000 i 8,8 miliona evra
godišnje.
Novim zakonom o računovodstvu liberalizuje se pružanje računovodstvenih usluga tako što ne postoji zakonska obaveza obuke, obrazovanja i licenciranja računovođa, piše u predlogu zakona. Odgovornost za finansijske izveštaje je na zakonskom zastupniku i upravi preduzeća.
Omogućava se i potpisivanje sertifikovanim elektronskim potpisom i uvodi obaveza dostavljanja finansijskih izveštaja elektronskim putem, počeviši od izveštaja za 2014. godinu, osim za mikro-preduzeća koja će tu obavezu imati od 2015. godine.
Amandmanima skupštinskog Odbora za finansije precizirno je da Narodna banka Srbije (NBS) ima neposredan pristup podacima Agencije za privredne registre (APR), odnosno da NBS ima direktan pristup i arhivi APR-a.
Zakonom o faktoringu, koji predstavlja otkup kratkoročnih potraživanja po ugovoru o prodaji robe ili pružanja usluge u zemlji i inostranstvu, omogućava se da preduzeća lakše dođu do obrtnih sredstva.
Zakonom su predviđeni faktoring bez regresa, gde onaj ko preuzima potraživanje preuzima i rizik naplate, dok kod faktoringa sa regresom, ustupilac odgovara za naplativost potraživanja.