Evro ruše iz Amerike
Oboriti evro sve dok ne postane jednako vredan kao dolar i zaraditi milione na spekulacijama! Ovaj cilj postavili su Džordž Soroš i ostali šefovi najvećih američkih finansijskih fondova na večeri održanoj početkom meseca na Menhetnu, izvestio je juče ugledni američki "Vol strit džurnal".
Samo za Grčku potrebno 25 milijardi evra pomoći: Valuta EU u teškoj krizi
Podsetimo: u decembru evro je vredeo 1,51 dolar, da bi se danas, posle finansijskog kraha Grčke, njegova vrednost kretala oko 1,35 dolara.
"Vol strit džurnal", najuticajniji američki finansijski medij, objašnjava da za ljude kao što je Soroš pad evra znači mogućnost da se "ulovi" velika zarada.
Tehnikama pozajmljivanja novca koje mogu da uvećaju kako zarade tako i gubitke, ovi špekulatori ulažući pet miliona dolara mogu da zarade 100 miliona dolara.
Evrozona
|
"Fajnenšel tajmsu" u skoro pretećem tonu najavio "da će se evro-zona uskoro suočiti sa mnogo većim teškoćama nego što je Grčka".
Zbog teške situacije u kojoj se našao evro neki predviđaju da bi čak mogao i da nestane i da bi 16 zemalja evrozone moglo da vrati stare valute.
Da li će u skorijoj budućnosti zazvečati nemačke marke, franci, lire ostaje da se vidi, ali da je poverenje u evro ozbiljno uzdrmano vidljivo je iz izjave nemačke kancelarke Angele Merkel.
Britanski sarkazam
|
Da bi zajednička valuta bila zaštićena izvedena je čitava spasilačka akcija za Atinu. Evropa zahteva strogu štednju, a zemlje evrozone su obećale da će štrajkovima paralisanu Grčku neće ostaviti na cedilu i da će joj se naći sa sa 20 do 25 milijardi evra pomoći.
Finansijski stručnjak Kostadin Pušara kaže da je problem u koji u zapale članice evrozone očekivan, jer od 1999. godine, kada je ova valuta uvedena, zemlje članice nisu poštovale osnovna određena pravila (stopa inflacije, budžetski bilans, javni dug, dugoročne kamatne stope i fluktuacija valuta).
Razlika otplaćuje dugove
|
To su i bili uslovi za ulazak u evrozonu, a sve zemlje članice su dužne da ga poštuju. Narušavanje budžetskog deficita, koji vrši pritisak na inflaciju i povećava javni dug je kažnjivo jer ugrožava zajedničku valutu. Međutim, od samog početka zemlje članice su kršile pravila, ali kazni nije bilo, jer su počinioci najčešće bile najjače zemlje evrozone, poput Nemačke ili Francuske, o Grčkoj ne treba ni govoriti.
- U toku pregovora 1998. godine, kada se odlučivalo o ulasku u evrozonu, samo su Francuska, Luksemburg i Finska ispunjavali sve kriterijume. Odlučeno je da se progleda kroz prste, pa je u evrozonu ušlo 11 članica - kaže dr Pušara.
Grčka je najdrastičniji primer, jer se 2004. godine saznalo da je na prevaru ušla u evrozonu, jer je lažirala podatke.
I dinar u padu
|