Kako će Vlada da reši manjak u kasi?
Vladin dogovor o smanjenju manjka u kasi na prihvatljivih 4,7 odsto moguć uz štednju i investicije. Ministarstvo regionalnog razvoja odriče se vrednih projekata, a Ministarstvo životne sredine neće graditi deponiju. Rekorder po uštedama biće Ministarstvo finansija i privrede.
Prema dogovoru vladajuće koalicije o antikriznim merama, ministarstva imaju rok do četvrtka da dostave predloge ušteda u nabavkama, subvencijama, ali i investicijama. Sve što se dogovori trebalo bi da bude povrđeno rebalansom budžeta, čije se usvajanje očekuje najdalje za dve nedelje. Formirana je i radna grupa za reformu administracije i javnih preduzeća.
Dogovor o obuzdavanju manjka u kasi na prihvatljivih 4,7 odsto moguć je ako se štedi, a troši isključivo za investicije. Samo na taj način bruto domaći proizvod može značajnije da raste. Premijer Ivica Daćić ponavlja da Srbiji u ovom trenutku ne preti bankrot.
"Nemamo krizu likvidnosti, ali da bi smo pokrili taj deficit, koji može biti i veći, morali bismo dodatno da se zadužujemo, a mi to ne želimo", kaže Dačić.
Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković ocenjuje da Vlada odgovorno postupa, jer ne pribegava rešenjima koja su teška za građane, a laka za Vladu.
"Ne možete da uzmete od onog koji je na ivici egzistencije, iako su to mere koje daju najviše rezultata", ističe Tabakovićeva.
Što su mogućnosti ušteda veće, iz ministarstava je bilo teže dobiti informaciju o kojoj sumi je reč. Čini se da su ministarke bile spremnije. Ministarka regionalnog razvoja i lokalne samouprave Verica Kalanović kaže će to ministarstvo morati da se odrekne projekata u vrednosti od milijardu i 700 miliona dinara.
"Možete misliti koliko je to bolna stvar za sve one lokalne samouprave koje su već planirale da će imati održavane puteve ili završene objekte", navodi Kalanovićeva.
Ušteda od milijardu dinara u Ministarstvu energetike planirana je tako da ne ugrozi investicije, ali priznaju da će u nekim slučajevima subvencije imati prednost.
"Kada biramo da li će biti dovoljno subvencija za Resavicu i između projekta deponije koja mora da se izgradi, onda moram da izaberem zdravstvene knjižice rudara", kaže ministarka energetike i zaštite životne sredine Zorana Mihailović.
Najveće uštede u Ministarstvu finansija
Rekorder po uštedama biće Ministarstvo u kojem je kasa - čak šest milijardi dinara manje potrošiće Ministarstvo finansija i privrede. Za sada poznate uštede ministarstava, kreću se od nekoliko milijardi do nekoliko desetina miliona. Kako će se stići do planiranih 40 milijardi uštede, odgovor bi do četvrtka mogla da daju ministarstva rada, saobraćaja, infrastrukture, vojske, policije.
Koordinator Ekonomskog saveta Srpske napredne stranke Milenko Dželetović tvrdi da populistički razlozi neće biti prepreka za bolne rezove.
"Efekti rebalansa treba da se osete pre svega na onim bespotrebnim troškovima, na povećanju efikasnosti javnih investicija i na ozbiljnom preispitivanju efekata subvencija", kaže Dželetović.
Dželetović podseća je Srbija jedina evropska zemlja koja nema definisanu metologiju ekonomskih efekata subvencija. "U poslednjih šest godina smo ulupali pet milijardi evra, bez ikakvih povratnih informacija kakav je njihov efekat", kaže Dželetović.
Smanjenje ili ukidanje subvencija za nova radna mesta i gubitaše, najveći su izvor ušteda. Međutim, za radnike iz preduzeća koja nisu privatizovana, potreban je fond za isplatu otpremnina i zaostalih dugovanja, što je trošak od oko četiri milijarde dinara.